Öğretmen Diyarı

74 BİN PERSONEL ALIMININ BÜYÜK KISMI ÖĞRETMEN VE SAĞLIK PERSONELİ OLACAK

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, asgari ücret vaatleri hususunda temkinli duruşlarının, asgari ücreti özel sektörün vermesiyle ilgili olduğunu belirtti.

Asgari ücret

Şimşek, asgari ücret vaadiyle alakalı olarak, "Asgari ücreti özel sektör veriyor. Bazı düşük katma değerli sektörler var, bu sektörlerde zorlanabilir. Dünyaya açık bir ülkeyiz, bu da bir maliyet unsuru. Biz o nedenle hesabı çok iyi yaptık, bazı sektörler etkilenebilir, o sektörlere de seçim sonrası bir takım destekler var. Onları nasıl daha rafine hale getirebiliriz, bakacağız.

Ama şu bir gerçek, biz 7 Haziran öncesinde iş dünyası ile bir araya geldik ve 'Bakın sizin kesenizden bol bol millet yarışa girmiş. Bu konuda sözünüz yok mu? Bir şey söylemeyecek misiniz?' dedik. Hiçbirinden ses çıkmadı, hiçbiri çıkıp 'Bir saniye, bunu nasıl yapacaksınız, benim kesemden niye vaatlerde bulunuyorsunuz' demedi. Biz de 'Madem öyle, siz sesinizi çıkarmıyorsunuz, demek ki sorun yok' dedik. O zaman daha makul, uygulanabilir düzeyde dedik." ifadelerini kullandı.

74 bin personel alımının dağılımı

Önümüzdeki yıl kamuya alınacak 74 bin personelin dağılımına ilişkin soruya cevap veren Maliye Bakanı Şimşek, önceliklerinin insan olduğunu, 2016 bütçesinde de en büyük payı eğitime ve sağlığa ayırdıklarını belirtti.

Önümüzdeki yıl itibariyle personel alımında da birinci öğrenciliklerinin öğretmen olacağına ifade eden Şimşek, aynı şekilde sağlık alanına da büyük önem verdiklerini belirterek, "Biz ne yapacağız? Daha çok sağlık personeli alacağız. Bizim doktor açığımız var. Şu anda 100 bin doktor mezun olsaydı, 100 bin doktor alırdık. Hemşire, hasta bakıcı alıyoruz. O da bizim ikinci büyük önceliğimiz. Sonra diğer alanlar geliyor. Bu alanlarda da dağılım, yeni hükümet kurulacak, ondan sonra bu 74 bini nasıl dağıtırız? İhtiyaçlara göre bakacağız" diye konuştu.

 

http://memurunyeri.com/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol