67 bin öğrenci Osmanlı Türkçesi okuyor

Ders, Osmanlı Türkçesi. Konu, kalın ve ince okunan harfler. Şeyma Uysal, önünde Osmanlı Türkçesi kitabından, Peri Kızı ve Çoban isimli bir hikaye okuyor. Kimi zaman takılsa da akıcı bir şekilde tamamlıyor metni. Burası Osmanlı Türkçesi dersinin zorunlu okutulduğu Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi. Öğrenciler alanlarıyla ile ilgili olduğu için bu dersin kendilerine katkı sağladığını, bulmaca çözmek gibi de zevkli olduğunu söylüyor.

19. Milli Eğitim Şurası'nda Osmanlı Türkçesi'nin tüm liselerde zorunlu olması yönündeki talebin ardından tartışmalar başladı. Tartışma siyasetede yansıdı. Başbakan Ahmet Davudoğlu, " Nedir bu Osmanlı alerjisi? İsteyen bur dersi seçer, istemeyen seçmez" derken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İsteseler de istemeseler de bu ülkede Osmanlıca öğrenilecek ve öğretilecek" dedi.

61 bin öğrencinin tercihi, 5 bini zorunlu okuyor

Osmanlı Türkçesi Dersi liselerde seçmeli, sosyal bilimler liselerinde ise zorunlu olarak okutuluyor. Şürada talep edilenin aksine bu dersin var olduğu şekliyle devam edip ek olarak imam hatip liselerinde zorunlu olması yönünde tavsiye kararı çıktı. Ancak tartışmalar hala sürüyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim