Öğretmen Diyarı

600 okula afet bilinci eğitimi

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD) son bir yılda, 600 okulun öğrencisine afet bilinci eğitimi verildi.

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, afet bilinci eğitimlerinin verildiği AFAD Deprem Simülasyon Merkezi'nde öğrenciler farklı büyüklükteki depremleri deneyimleyerek, deprem anında doğru davranış şekillerini öğreniyor.     

2003'ten bu yana afetlere hazırlık eğitimlerinin verildiği ve 8 büyüklüğündeki depremlerin dahi deneyimlenebildiği merkezde, son bir yılda 600 okula eğitim verildi. Eğitimlere katılan öğrencilere, temel afet bilinci eğitimleri veriliyor.     

Yoğun talep dolayısıyla merkezde, bu yılın haziran dönemine kadar tüm randevuların dolu olduğu bildirildi.     

"Afet Farkındalık Merkezi" kurulacak     

Artan eğitim talebini karşılamak ve dünyada alanında öncü bir afet eğitim merkezi kurmak için de çalışmalar başladı. Bu amaçla kurulacak "Afet Farkındalık Merkezi"nde "oyunlarla öğrenme" ve "interaktif eğitim" uygulamaları yapılacak. Merkezde ayrıca bir AR-GE ve inovasyon merkezi de bulunacak.     

Açıklamada görüşlerine yer verilen AFAD Deprem Simülasyon Merkezi eğitimlerinden Sorumlu Emel Sonkaya, "her çocuk özeldir" misyonundan hareketle, engellilere yönelik özel eğitimler yaptıklarını, bu amaçla da işaret dilini öğrendiklerini söyledi.

Uygulamalı ve eğlenceli eğitimlerin yaparak ve yaşayarak öğretildiğini, bu şekilde bilgilerin kalıcılığının sağlandığını belirten Sınıf Öğretmeni Nurşen Sevinç ise öğrencilerle tek tek ilgilenilerek, her birine ayrı uygulama yaptırılmasının önemine değindi.     

lkokul 3’üncü sınıf öğrencileriyle eğitimlere katılan Ayşe Gül Ünal ise, “Düzenlediğimiz geziler içerisinde, amacına en çok ulaşan gezidir diyebilirim. Uygulamalı ve eğlenceli olduğu için; kalıcı ve etkili bir öğrenme mümkün oluyor. Çocuklar bugün öğrendiklerini, emin olun, bir ömür boyu unutmayacaklardır” diye konuştu. Ünal, eğitimleri tüm öğretmen arkadaşlarına tavsiye etti.

 

Kaynak: Anadoluajansı

Anahtar Kelimeler:
okula afet bilinci eğitimi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol