Öğretmen Diyarı

574 Bin Öğrenciye Mühendislik Müjdesi


MEB, imam hatip ve meslek liselerinde bir dizi yeniliğe imza attı. Fen liseleri ile eşit statüye getirilen okullarda, her öğrencinin alanında uzmanlaşmasına imkan sağlanacak. Yurtdışında staj yapma imkanı sunulacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitimde 4+4+4 sisteminden sonraki en büyük değişikliği liselerde yaptı. Yeni sistemle düz liseleri Anadolu liselerine çeviren bakanlık son olarak meslek liseleri veya imam hatiplerde yeni adımlar attı. Bu yıl 574 bin öğrencinin gideceği meslek liselerinde başlatılan çalışmanın detayları şöyle sıralandı. İmam hatip ile mesleki ve teknik okullarda eğitim kalitesi artırılıyor. Okullar fen lisesi statüsünde eğitim veren ve öğrencinin alanında uzmanlaşmasını sağlayan kurumlar haline getiriliyor.

Şehir sanayisine uygun bölüm

Mesleki ve teknik okullarda bölümler, bulundukları illerin sanayisinin ihtiyacına göre belirleniyor. 81 ilin İl Milli Eğitim Müdürleri sanayicilerle sürekli irtibat halinde olarak hangi alanda ne kadar ara elemana ihtiyaç duyulduğu konusundaki verileri topluyor ve kontenjanlar buna göre belirleniyor. Yeni okul binaları da ilin organize sanayi bölgelerinin yakınlarında yapılıyor.

Öğrenci başına bin TL teşvik


Devlet, meslek okulu kuran işadamını teşvik edecek. Bu işadamlarına öğrenci başına yaklaşık bin TL para verilecek. Eğitim maliyetinin de bir bölümünü devlet karşılayacak. İş kurmak isteyen mezun öğrencinin kredi ile desteklenmesine imkân tanıyacak düzenlemelere gidilecek. Yurtdışı stajları ie yabancı dil eğitimi desteklenecek.

Üniversite sınavında 20 puan avantajı

Mesleki ve teknik liselerde ve imam hatip liselerinde okuyan öğrencilerin üniversite seçiminde kendi alanlarına ilişkin tercih yapmaları durumunda eklenen artı puanın katsayısı 0.04 ile çarpılıyor. Buna göre meslek lisesi kökenli adaylar kendi alanlarında tercih yaparken yeni düzenlemeye göre kendi puanlarının üzerine ek 20 puan daha alıyor. Örneğin meslek lisesinde makine bölümünde okuyan öğrenci üniversitede makine mühendisliğini seçtiğinde sınav puanına ek 20 puan verilecek. Öğrenciler katsayı uygulamasının kaldırılmasıyla birlikte üniversitede eğitim aldığı alan dışında da bölüm seçebiliyorlar. Mesela mesleki ve teknik lisesinde bilgisayar bölümü okuyan öğrenci, puanı tutması halinde, hukuk veya tıp bölümlerini tercih edebiliyor. Ancak öğrenci bu bölümleri tercih ederken puanlarının üzerine ek puan verilmiyor. Öte yandan mesleki liselerinden mezun öğrenciler, bitirdikleri programın devamı niteliğinde önlisans yükseköğretim programlarına sınavsız olarak yerleştirilebiliyor.


Star Gazetesi- Sgk Rehberi

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
ömer 2 yıl önce

biz bunu yıllar önce dile getirdik ve bunun olması süper bence. biz tornavida pense tutmayı bilen öğrencinin önüne set çektiler kumandaya dahi pil nasıl konur onu bilmeyen öğrencileri mühendis yaptılar.. örneğin elektronik bölümü okuyan çoçuk zaten alt yapısnı almış bir şekilde liseden mezun oluyor bu öğrenci mühendislik fakültesine gittiğinde bildiğin için dersleri daha yaratıcıolacak bu çoçuğa cizim ve atolye dersi gibi bir çok uygulamadan zaman kaznmış olacak ve böylece daha yaratıcı olunacaktır..aynı şekilde sağlık meslek liselerinin hakkı tıp fakültesi tıpta 2 sınıfa gelmiş öğrenci aşı yapmayı öğreniyor sen zaten bunun eğitimini lisede verdiğin çoçuğu eğit son yıllar teaori yerine uygulamaya ağır ver 3 yılını her gün hastanede geçiren doktorun başarısıyla kitaptan okuyup az uygulama bulan öğrenciyle 3 yıl uygulama yapan doktor bir olamaz. bütün mesleklerde tecrübe çok önemlidir... düz lise diye birşey olmaloluyorsada ordaki öğrenciler öğretmen yada fene edebiyatta bilim adamlığına uğraşmalı meslekçiler endüstür ve tek nik liselerin hakkı mühendislik sağlıkçıların hakkı doktor, ticart liselerin iktisadi ilimler ve siyasal,imam hatip ilahiyat, böyle olmalıydı...ve zmanla böyle olunacak...fen lisedeki öğrenci zaten fenle uğraşıyor bilim adamıolmalı fen edebiyatta yçnelimeli fizik kimya nano mühendisi olmalı bu çoçuğun tıpta ne işi var yaratıcı beyin bunlar... tamm ücret farkıları var ama ülke için en iyisi bunlar...

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim