Öğretmen Diyarı

555 dershane ile protokol imzalandı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, özel okula dönüşmek için dönüşüm programına başvuran ve protokolü yapılan 555 dershane bulunduğunu bildirerek, "39'u temel liseye dönüşmüş durumda" dedi.

 

Dershanelerle özel okula dönüşüm sürecine ilişkin soru üzerine Avcı, dershane sayısının 3460 olduğunu ifade etti. Avcı, "Şu anda dershanenin, herkes için kaçınılmaz bir eğitim bileşeni olduğu algısı kırılmış durumda. Özellikle SBS'nin kaldırılması yazılıların kontrollü yapılması, sınıf etkinliklerinin öne çıkarılması, sınıfın, okulun, öğretmenin merkeze gelmesi sayesinde, artık toplumda 'dershaneye gitmesem olmaz' algısı kırılmış durumda. Başvuran 555 dershanenin protokolü yapıldı. İlk temel liseye dönüşen dershane de Bingöl'den çıktı. Bu da sevindirici" diye konuştu.

Rotasyonda yığılma var

Öğretmenlerin rotasyonuna ilişkin soru üzerine Avcı, bakanlığın özellikle büyük illerde olan yığılmalar nedeniyle sorun yaşadığını ifade etti. Özellikle bazı il ve ilçelerde bir yıldan fazla öğretmen tutamadıklarını anlatan Avcı, "Bazı yerlerde bana veliler şikayet ediyor mesela 'Benim öğrencim ilkokul üçüncü sınıfa geldi, 6 öğretmen değiştirdi' diyor. Olmaz. Biz giden öğretmenin en az 4 yıl gittiği yerde, ilkokul birden aldığı çocuğu 4. sınıfta bitirinceye kadar, ortaokulda lisede aynı şekilde belli bir süre görev yapmasını istiyoruz. Bu hem pedagojik olarak hem istihdam bakımından hem de adalet bakımından doğru" dedi.

\"Anadolu
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim