Öğretmen Diyarı

55 Bin 550 Üniversite Mezunu Formasyon Alacak!

Pedagojik Formasyon sertifika programına 2014 yılı için 55 bin 550 kontenjan verilmiştir. Mezuniyet aşamasında ve mezun durumunda olanlarla sınırlı tutularak yeni kayıtlar yapılacak. Fazla talep olan alanlara (Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Matematik vb.) daha fazla kontenjan ayrılacak. Üniversitelere verilen kontenjanlar , mezun sayısına göre oransal olarak dağıtılacak.

2014-Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin En Küçük ve En Büyük Puanlar ÖSYM'nin sitesinde yayımlanmıştı. 29 bin 638 aday pedagojik formasyon almaya hak kazanmıştı. Yeni verilen 55 bin 550 kontenjana ÖSYM verilerine göre üniversiteler bazı alanlara daha fazla kontenjan ayıracak. Bazı alanlara ise daha az kontenjan verilecek.

Çok Talep Olan Programlar

Türk Dili ve Edebiyatı

Tarih

Matematik

Felsefe

Öğretmenlik Meslek Bilgisi

Az Talep Olan Programlar

Coğrafya

Fizik

Almanca

İngilizce

Kimya/Kimya Teknolojisi

Din Kültürü

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi

Güzellik Saç Bakım Hizmetleri

Arapça

Teknoloji ve Tasarım

Müzik

Başvurular Nasıl Olacak?

Pedagojik Formasyon başvuruları Yüksek Öğretim Kurumları'na yapılacaktır. Ön kayıtların ardından asıl kayıtlar yapılacaktır. Verilen kontenjana göre bölüm dağılımını her üniversite kendisi yapacaktır. Dağılım yapılırken başka üniversiteden mezun olanlara da kontenjan ayrılacaktır. AÖF mezunları, başka üniversitelere başvuru yapabilecektir.

 

Kaynak: gazetekamu / zeki kara

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim