Öğretmen Diyarı

5 Yıllık Öğretmen Şube Müdürü Olabilir

Yeni Yayımlanan Görevde yükselme ve ünvan değişikliği ile ilgili yönetmelikte en dikkat çekici ve göze çarpan hususlardan biriside öğretmenlikte 5 yıl kadrolu hizmeti bulunan öğretmenlerin Şube Müdürlüğü Sınavına girmeye hak kazanmış olmasıdır.

Bilindiği üzere bundan önceki yönetmelikte öğretmenlikte 10 yıl kadrolu hizmetin olması gerekiyordu. Bundan böyle bu şart 5 yıl olarak belirlenmiştir.

 

İşte Yönetmeliğin İlgili Kısmı:

 

Görevde yükselme suretiyle atanacaklarda aranacak şartlar

 

MADDE 6 − (1) Bu Yönetmelik kapsamında görevde yükselmeye tabi kadrolara atanabilmek için;

 

a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68 inci maddesinin (B) bendinde belirtilen şartlar ile ikinci fıkrada kadrolar itibariyle belirtilen hizmet süresi ve eğitime ilişkin şartları taşımak,

 

b) Görevde yükselme sınavında başarılı olmak,

 

şartları aranır.

 

(2) Şube müdürü, tesis müdürü ve basımevi müdürü kadrolarına görevde yükselme suretiyle atanacakların yazılı ve sözlü sınavda; diğer kadrolara görevde yükselme suretiyle atanacak personelin ise yazılı sınavda başarılı olmaları gerekir.

 

(3) Görevde yükselme yazılı sınavına katılacaklarda aranacak hizmet süresi ve eğitime ilişkin şartlar şunlardır:

 

a) Şube müdürü, tesis müdürü ve basımevi müdürü kadroları için;

 

1) En az fakülte veya dört yıllık yüksekokul mezunu olmak,

 

 

2) Talim ve Terbiye Kurulu uzmanı, eğitim uzmanı, uzman, raportör, sivil savunma uzmanı veya sayman kadrolarında iki; okul müdürü görevinde iki; müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı görevlerinde ayrı ayrı veya toplamda üç; şef kadrosunda dört veya öğretmen kadrosunda beş ya da bu alt bentte sayılan kadrolarda toplam dört yıldan az olmamak üzere asaleten görev yapmış olmak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim