Öğretmen Diyarı

5. sınıfta yabancı dil ağırlıklı sistem pilot uygulamayla başlıyor!
Eğitimin iyi bir noktada olduğunu belirten Bakan Yılmaz, şunları kaydetti:
"Derslik sayısı 2002´de 379 bindi, şimdi 671 bin. Devlet bizim dönemimizde 270 bin derslik yaptık. Adeta 80 yılda yapılanlara eş desek yeridir. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı ilkokullarda 18´e, ortaöğretimde 15´e düştü. Önümüzdeki dönemde mesleki ve teknik eğitime çok önem vereceğiz. İnşallah, tüm Türkiye´de mesleki ve teknik eğitimdeki oranı yüzde 44´lerden yüzde 60´lara çıkaracağız. Çıraklık eğitimini zorunlu eğitim kapsamına alacağız. İkili eğitime son vereceğiz. İkili eğitime son vermek için de 77 bin dersliğe ihtiyacımız var. Kaynak da milletimizdir. Sayın Başbakanımız ´2019 yılı sonuna kadar ikili eğitimi kaldıracağız´ dedi. Okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alacağız. Önümüzdeki yıldan itibaren de pilot illeri seçerek 5. sınıfları yabancı dil ağırlıklı hale getireceğiz. Öğretmen eğitimini de çağın ihtiyaçlarına göre yeniden yapılandıracağız. Önümüzdeki yıldan itibaren eğitim fakültelerine taban puanı getireceğiz. Çünkü eğitim fakültelerine giren öğrencilerin seviyesi yükselirse oradan mezun olan öğretmenin seviyesi yükselecektir. Eğitim seviyesi yükselmiş kaliteli öğretmenlerle de biz evlatlarımıza daha iyi daha kaliteli eğitim verebileceğiz."
“21. yüzyılı Türkiye’nin ve Türk milletinin asrı yapacağız”
Üstünlüğün genç ve dinamik nüfustan kaynaklandığını, etik ve değerler eğitimine önem verdiklerini de dile getiren Bakan Yılmaz, "Etik değerlerde, değerler eğitiminde eksik olduğumuzu düşünenlere ise biz 15 Temmuz´u örnek gösteriyoruz. 15 Temmuz şehitleri arasında öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz var. Onun için de dedik ki ´İnsanı yaşat ki devlet yaşasın, gaye insanı yaşatmak." diye konuştu.
Bakan Yılmaz, "Milletin iradesi çalınmak, Türkiye´nin işgal edilmek istendiği dönemde, 15 Temmuz´da olduğu gibi, ´Vatanın sana ihtiyacı var´ denildiğinde sağına soluna bakmadan ´Ben varım´ diyebilecek genç nesil istiyoruz. Türkiye´de bu nesil var. Bunu da 15 Temmuz´da bizzat yaşayarak gördük." açıklamasında bulundu.


Kaynak: MEB

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim