Öğretmen Diyarı

4+4+4\'e acı karne

Eğitim Reformu Girişimi (ERG) ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), yeni sistemi izlemek ve değerlendirmek için gerçekleştirdikleri araştırmayı tamamladı. Rapora göre geçiş süreci iyi yönetilmedi ve öğrencilerin akademik başarıları yüzde 10 ila yüzde 20 düştü. Derslik ihtiyacı arttı, 127 bin öğretmen açığına 65 bin daha eklendi. Seçmeli dersler genellikle öğrenci ve veliler tarafından değil okul yönetimince belirlendiği için uygulama amacına ulaşamadı.

    ‘Temel Eğitimin Kademelendirilmesi Sürecinin İzlenmesi’ başlıklı rapor, 33 ilde 2 bine yakın öğrenci üzerinde yapılan araştırmayla hazırlandı. Kesintisiz 8 yıllık eğitime tabi tutulan ve 4+4+4 sisteminde okuyan 5. sınıf öğrencilerinin not ortalamaları ve okul ortamları karşılaştırıldı. Çalışmaya göre dönüşüm dönemine denk gelen öğrencilerin başarılarında düşüş gözlendi. Düşüşe gerekçe olarak, erken ergenlik döneminde yeni sisteme, yeni çevreye uyumda yaşanan sıkıntı gösterildi. Okulların 4’er yıllık kademelere ayrılması ve buna bağlı olarak ikili eğitime geçilmesi de bir diğer sebep olarak yer aldı.

    Raporun sunulduğu toplantıda konuşan ERG Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Üstün Ergüder, eğitimin en büyük sorununun politize edilmesi olduğunu söyledi. Eğitimle ilgili kararlar alınırken ortak akla başvurulmamasını eleştiren Ergüder, “Siyasi partiler politika üretebilir ancak bir konsorsiyum olsun. Hedefler büyüdükçe durmadan sistem değiştirmenin anlamı yok. Ne yapılırsa yapılsın her şeyden önce ortak akla başvurulsun.” dedi.

zaman

Anahtar Kelimeler:
e acı karne

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim