Öğretmen Diyarı

4+4+4 ve Avrupa Eğitim Sistemlerini Karşılaştırdık

   

Ülke

Yaş Aralığı

Zorunlu Eğitim Süresi

Fransa

6-16

10

Almanya

6-15(18)

9(+3)

İtalya

6-14

8

Lüksemburg

4-15

11

İngiltere

5-16

11

Avusturya

6-15

9

Finlandiya

7-16

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Fransa: Fransa'da 6-16 yaş arası çocuklar için 10 yıl zorunlu eğitim vardır. Zorunlu eğitim 6-11 yaş arası ilköğretim ve 11-16 yaş arası ortaöğretim birinci devre olmak üzere ikiye ayrılır. İlköğretim beş yıldır. İlkokulu bitiren öğrenciler dört yıllık ortaöğretim birinci devre eğitimine Kolejde başlarlar. Koleji bitiren ve 15 yaşını dolduran öğrenciler zorunlu eğitim süresini tamamlamak için, ortaöğretimin ikinci devresinde genel ya da bir meslek lisesinde en az bir yıl süreyle tam zamanlı bir eğitim almak zorundadır. Öğrencinin kolejden sonra hangi eğitime devam edeceğine sınıf öğretmenler kuru­lu ve sınıf meclisi karar verir.

 

  • Almanya: Federal Almanya'daki bütün çocuklar için eğitim 6 yaşında başlar ve genelde 9 yıl sürer (Berlin, Brandenburg, Bremen ve Nordrhein-Westfalen'de on yıldır). Bu eğitimden sonra orta öğrenimlerini full-time genel eğitim veren bir okulda veya bir meslek okulunda devam ettirmeyen öğrenciler part-time okula devam etmek durumundadır (zorunlu Berufsschule eğitimi). Bu genellikle üç yıl sürer. Böylelikle zorunlu eğitim süresi 12 yıla çıkmaktadır(mesleki eğitim almak isteyenler 9 yılın üstüne 3 yıl daha okumak zorundadır. 3 yıllık zorunlu eğitim bu yüzden herkesi kapsamamaktadır). Engelli çocuklar ve gençlerin de okula gidip eğitimlerini tamamlamaları zorunludur. Ortaöğretim sistemi birçok kola ayrılır. Bu kolların değişik okulların sorumluluğunda ayrı ayrı sertifikası vardır.

 

  • İtalya: İtalya'da 6-14 yaş arası çocuklar için 8 yıl zorunlu eğitim vardır. 6-11 yaş arası öğrencilerin devam ettiği ilköğretim(Scuola Elementare) okulları ve 11-14 yaş arası öğrencilerin devam ettiği ortaöğretim birinci devre(Scuola Medya) okulları bulunmaktadır.

 

  • Lüksemburg: Lüksemburg'da 4-15 yaş arası çocuklar için 11 yıl zorunlu eğitim vardır. Lüksemburg okullarının büyük çoğunluğu devlet okuludur. Bu nedenle eğitim giderlerinin büyük bölümü devlet bütçesinden karşılanır. Tüm eğitim basamaklarında öğrenim parasızdır. İlköğretim okullarında ders kitapları ve diğer öğretim gereçleri öğrencilere parasız verilir. 4-6 yaş arasındaki çocukları kapsayan okul öncesi eğitim, anaokullarında verilir. Pek çok Avrupa ülkesinin tersine, Lüksemburg'da okul öncesi eğitim zorunlu eğitim kapsamındadır. Diğer zorunlu eğitim süresinin altı yılı ilköğretim okulunda ve son üç yılı da ortaöğretim basamağındaki genel ve teknik liselerin birinci devresinde verilir.

 

  • İngiltere: İngiltere'de 5-16 yaş arası çocuklar için 11 yıl zorunlu eğitim vardır. İngiltere'de okul öncesi eğitim 2 ile 5 yaş arası çocukları kapsar ve zorunlu eğitimden önce gelir. İlköğretim zorunlu eğitimin (5 ile 7 yaş ve 8 ile 11 yaş) ilk 2 devresini kapsar. Ortaöğretim 11 ve 18 yaş arası öğrencileri kapsar. Zorunlu eğitim 16 yaşında sona erer.

 

  • Avusturya: Avusturya'da 6-15 yaş arası çocuklar için 9 yıl zorunlu eğitim vardır. Avusturya'da 3-6 yaş arasındaki çocukları kapsayan okul öncesi eğitim isteğe bağlıdır. Zorunlu eğitimin dört yılı ilköğretim, dört yılı ortaöğretim birinci devrede ve bir yılı da ortaöğretim ikinci devrede uygulanır.

 

  • Finlandiya: Finlandiya'da 7-16 yaş arası çocuklar için Temel eğitim olarak adlandırılan zorunlu eğitim, altı yıl ilköğretim ve üç yıl ortaöğretim I. devre olmak üzere dokuz yıldır. Zorunlu eğitimin ilk altı yılındaki eğitim, görsel sanatlar, müzik ve spor gibi özel yetenek gerektiren dersler dışında tümüyle sınıf öğretmenleri tarafından verilmektedir. Son üç yılda ise derslere branş öğretmenleri girmektedir. Temel eğitimde sınıf mevcutlarına ilişkin bir standart bulunmamakla birlikte ortalama 20-25 arasındadır. Öğretmenler kendi öğretim etkinliklerini ve yöntemlerini belirleme konusunda özgürdürler. 1970'lerden bu yana müstakil bir okul denetim sistemi mevcut değildir. İlk ve ortaöğretim okullarında görev alacak sınıf ve branş öğretmeleri yüksek lisans mezunu olarak yetiştirilirler. Öğretmenlik mesleğinin statüsü oldukça yüksektir ve yapılan anketlerde en popüler mesleğin öğretmenlik olduğu görülmektedir.  

 

Feridun Fikret AKSU


kamuajans.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol