Öğretmen Diyarı

4+4+4 ’ÜN YETİMLERİ, SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENLERİ

 

 

2012 yılında eğitimde yapılan 4+4+4 sistem değişikliğiyle birlikte 30000civarında norm fazlası sınıf öğretmeni ortaya çıkmıştır. MEB bu öğretmenleri diğer branşlarda görevlendirerek duruma çözüm getirmeye çalışmıştır. Bu türde bir problem çözme ise farklı problemlere yol açmıştır. Sınıf öğretmenlerinin diğer branşalar aktarılması ile birlikte aktarılma yapılan branşlardaki açık sayısı azalmıştır. Bunun Bir Sonucu Olarak Bu Branşlarda Atama Sayıları Düşmüştür.  Bunun Yanında sınıf öğretmenlerinin kendi alanları olmayan branşlara aktarılması da eğitim kalitesinin düşmesine sebep olmuştur ve kalite düşmeye devam edecektir. Öğretmenler için uygulanmakta olan sınavları öğretmenlerin alan yeterliliklerini ölçmek amacı ile uygulanmaya başlanmış bir sistemdir. Bu sisteme göre öğretmenlerin kesinlikle kendi alanları dışında görev yapmamaları gerekmektedir. Çünkü öğretmenler eğitim fakültesinde okudukları dört yıl boyunca kendi alanlarında eğitim ve öğretimi nasıl yapacaklarına dair eğitim almaktadırlar ve Sınıf Öğretmenleri de sadece kendi alanları ile alakalı donanıma sahiptir.

Yeni atamalarda sınıf öğretmenliğine bu kadar çok kontenjan açmak yerine norm fazlası öğretmenlerin kendi branşlarında görevlendirilmeleri,  farklı branşlara geçirilmiş olan Sınıf Öğretmenlerinin ise yeniden kendi branşlarındaki açık kadrolarda görevlendirilmeleri gerekmektedir. Şu an hâlihazırda okullarımızda bulunan öğretmen açıkları alanında eğitim görmüş öğretmenlerin haklarıdır ve Sınıf Öğretmenleri tarafından doldurulmamalıdır. Aşağıda son yıllarda yapılan Sınıf Öğretmeni atamaları verilmektedir.  Bu rakamlar gereksiz yere yapılan atamaların kanıtıdır.

 

2013 ağustos atamaları 1835

2014 şubat atamaları 1322

2014 ağustos atamaları 6098

2015 şubat atamaları 1315

Atanamayan öğretmenler içerisinde Sınıf Öğretmenliğinden çok daha fazla yığılma olan alanlar mevcuttur. Bunlardan birisi de sosyal bilgiler öğretmenliğidir. Bizler Sosyal Bilgiler Öğretmenleri olarak dört yıl boyunca eğitimini almış olduğumuz derslerimizin sınıf öğretmenlerine verilmesine karşıyız. Bu güne kadar Sosyal Bilgiler alanına aktarılmış olan Sınıf Öğretmenlerinin kendi alanlarındaki açık kadrolara geri aktarılmasını ve derslerimizin bize geri verilmesini istiyoruz.

LÜTFEN BU SESE KULAK VERİN ORTADA BİR MAĞDUR OLAN VARSA O DA KESİNLİKLE SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENLİĞİ BRANŞIDIR. 24,200 MEZUNUMUZ VAR 700 KADRO VAR! AYRICA BU YIL İPTAL DAVALARIYLA MAĞDUR OLMAMIZ CABASI.

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
hasan balık 2 yıl önce

aynen haklısınız hocam

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim