Öğretmen Diyarı

4+4+4 kayıp kuşak

Hacettepe Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ferhunde Öktem, TBMM'de verdiği “Çocuklarda ve Ergenlerde TeknolojiBağımlılığı” konferansında Türkiye'de yapılan bir araştırmayla ülkenin ‘zekâ haritasının' çıkarıldığını açıkladı. 4+4+4 uygulamasının sonuçlarıyla ilgili çarpıcı değerlendirmeler yapan Öktem şunları söyledi:

 

DEPRESYON AZALIYOR

 

“40 yaşın üstünde zekâ düzeyi ciddi şekilde azalıyor. Ama zekâ ne kadar düşüyorsa depresyona girmeleri de o kadar azalıyor.”

 

OKUYAMIYORLAR

 

“Özellikle alt sosyo-ekonomik gruplarda büyük kayıp var. Okula erken başlatılan çocukların 3'te 2'si okuma-yazmayı sökemiyorlar. 3'üncü sınıftalar hâlâ okuyamıyor. Bu kayıp kuşaktır. Çocukların bellerinde eğrilik başladı, zira oturdukları sıralar uygun yükseklikte değil.” Öktem sözlerini şöyle sürdürdü: “Çok fazla film seyreden, tablet kullanan çocuklarda mesafe ya da ortamı algı gücü azalıyor. Çünkü ekran iki boyutlu, ama gerçek hayat üç boyutlu. Çocuklarda arabaların ne kadar uzaklıktan geldiğini kestirmede dahi azalma oluyor.”

 

kamuajans.com

Anahtar Kelimeler:
4+4+4 Kayıp Kuşak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim