Öğretmen Diyarı

4+4+4 bir başarı hikayesidir
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, SBS ve lise dönüşümleri ile ilgili olarak “Düzeni değiştirme imkanımız var. Yeni sınavlar icat etmiyoruz. Çocuğun kendi okulunda, farklı öğretmenlerle merkezden bir sınav yapacağız. Cumhuriyet tarihinde ilk defa bütçeden en büyük büyük payı bakanlığımız aldı. Düz liselerin anadolu lisesine dönüştürme çalışması 3 yıllık bir projedir. İmam hatiple ilgili anlamlı bir şekilde köpürtülen bir dezenformasyon var. Açık liseye talep bazı bölgelerde artıyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı,  Habertürk televizyonunda Belkıs Kılıçkaya’nın sunduğu Doğru Açı programında gündeme yönelik değerlendirmeler yaptı. Bakan Avcı, “Düzeni değiştirme imkanımız var. Yeni sınavlar icat etmiyoruz. Çocuğun kendi okulunda, farklı öğretmenlerle merkezden bir sınav yapacağız. Cumhuriyet tarihinde ilk defa bütçeden en büyük payı bakanlığımız aldı. Düz liselerin anadolu lisesine dönüştürme çalışması 3 yıllık bir projedir. İmam hatiple ilgili anlamlı bir şekilde köpürtülen bir dezenformasyon var. Açık liseye talep bazı bölgelerde artıyor” dedi.

 

Bakan Avcı’nın açıklamaları özetle şöyle:

 

4+4+4 modeli ile ne hedeflendi ne kazanıldı?

 

4+4+4 radikal olumlu bir değişikliktir. Bu sistemimiz yeni düzenlemelerle Türkiye’de zorunlu eğitimin Türk vatandaşları için 12 yıla çıkartılması işlemidir. 
28 Şubata döneminde 8 yıllık zorunlu eğitime geçildi.  İmam hatiplerin orta kısımları kapatılmak istendi. Liselerde katsayı engelleri getirildi ve buraya yönelik talepler engellendi. Şimdi 4+4+4 böyle bir arka palandan gelen bir düzenleme. Biz de dedik ki tek kulvarlık eğitime tabi tutmak doğru değildir. Hem pedegojik hem toplumsal talepler bakımından yanlıştır. 
Çünkü bu  4+4+4 düzenlemesi bir kerede yapılıp bitirilecek biçimde tasarlanmadı. Daha önce Milli Eğitim şuralarında tartışılan, görüşülen bir sistem. İleriye dönük üniversitede verilecek eğitimin niteliği ve yüksek öğretime nasıl girileceği, hangi çocukların üniversiteye nasıl hazırlanabileceği gibi soruların da cevabını içinde barındıran bir düzenleme olmalıydı.  Temel dersler üzerine seçimlik derslerde olsun ve çocuklar eğilimlerine göre matematik, fizik, dil becerileri, sanatsal ve sportif eğilimler gibi öğrencilerin kişisel özelliklerine cevap verebilecek, özelliklerini geliştirmelerine imkan sağlayacak seçimlik dersler de olsun istedik.
İkinci dörtten sonra çocukların önündeki kulvar sayısını imkanlarımız ölçüsünde çeşitlendirmeye çalıştık. Bu ölçekte hem niteliksel hem de niceliksel olarak 12 yıla çıkarınca çok sayıda yeni öğrencinin zorunlu eğitime alınması, devletin eğitim vermek zorunda olduğu kitlenin genişlemesi yani  nüfusun genişlemesi anlamına geliyor. Böyle olunca köklü değişimi 1 yılda yönetebilmiş olmak gerçekten bir başarıdır.  Bu başarı, eğitim çalışanlarımızın geçen yıl bütün yaz tatili boyunca çalışarak gerçekleştirdiği başarı hikayesidir. 4+4+4 düzenine geçiş Türkiye’de hepimizin korktuğu sorunlara yol açmaksızın yumuşak biçimde yapılmıştır. Şüphesiz yer yer bazı okullarda, yeni kayıt, müfredatta kitapların yetişmesi, velilerin bilgilendirilmesinde eksiklikler olmuştur ama bu sistem kendi içinde yanlışlarını düzeltebilecek bir zemin üzerine oturmuştur. Geçen ders yılı başlarken duyduğumuz endişeleri duymuyoruz. Tartışmaların şiddetine rağmen bu sene ilk defa eğitim sistemine yönelik köklü değişiklik yapılırken sivil siyaset konuşmuştur. Bu sivil toplum ve siyaset tarafından tartışılarak geliştirilmiş bir düzenlemedir. 
meb personeli.com
Anahtar Kelimeler:
bir başarı hikayesidir

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim