Öğretmen Diyarı

4.4 milyon genç işsiz ve eğitimsiz

Türkiye, geleceğinin güvencesi genç nüfusunu adeta boşa harcıyor. Dünya Bankası'nın "Dünya Bankası Grubu - Türkiye İşbirliği: Ülke Programının Görünümü" raporuna göre, Türkiye genç nüfus avantajını iyi kullanamıyor. Yoksul ailelerin çocuklarına da gereken imkanlar sağlanmıyor.

Türkiye'de çalışma çağındaki genç nüfusun neredeyse yarısının iş gücüne katılamadığı vurgulandı. Türkiye'de 15 - 24 yaş arası 4 milyon 400 bin gencin (yaklaşık yüzde 35) iş gücüne ya da okula devam etmediği belirtilen raporda, "Bu OECD ülkeleri arasındaki en yüksek aktif olmayan gençlik oranıdır. Yaklaşık 2 milyon 300 bini de (yüzde 51) kayıt dışı sektörlerde çalışıyor" tespiti yapıldı. Raporda yoksulluk ve gelir dağılımı adaletsizliği de gözler önüne serildi. Yoksul ailelerin çocuklarının adeta yoksulluğa mahkum bırakıldığı tespit edilen raporda dikkat çeken tespitler şöyle:

Yoksulluk nesilden nesile geçiyor

"Eşitsizliğin büyük bölümü bireylerin kendi kontrollerinin dışındaki faktörlerle açıklanıyor. Örneğin eşitsizliğinin üçte biri, doğum yeri ve anne babanın eğitim durumu gibi faktörlerden kaynaklanıyor. Fırsat eşitsizliği nesilden nesile geçiyor."

Boyları bile kısa kalıyor


Yoksul ailelere mensup düşük fırsat grubundaki 0-5 yaş arasındaki yaklaşık 2.1 milyon çocuk (yüzde 29) yetersiz beslenme nedeniyle büyüme geriliği (yaşa göre daha düşük boy) sorunu yaşıyor. Bu oranın yüksek fırsat grubunda, yani varlıklı ailelerde sadece yüzde 3 olarak belirlendi. Raporda benzer farklılıkların çocuk bakımı ve okul öncesi eğitimden yararlanmada da görüldüğü saptandı.

ERDOĞAN SÜZER

 

\"Bugün\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol