Öğretmen Diyarı

\'43 BİN ÖĞRETMEN ALIMI ANLAŞILIR DEĞİL\'

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 

Haydar Akar

Kocaeli Milletvekili

 

OECD ülkeleri baz alındığında, ülkemizdeki öğretmen ihtiyacının çok daha fazla olduğu görülmektedir. 2012 Eğitim Raporu'na göre, OECD ülkelerinde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı ortalama ilkokulda 15,9; ortaokulda 13,7; liselerde 13,8’dir. Bu ortalamalar göre, ülkemizde ilköğretimde 69 bin 775, ortaöğretimde 109 bin 781, liselerde 33 bin 598 olmak üzere Türkiye’nin 213 bin 154 öğretmene ihtiyacı vardır. Ortada, öğretmen açığı rakamı olarak, Bakanlığın resmi rakamı olan 140 bin, diğeri de OECD ülkelerindeki öğretmen başına düşen öğrenci sayıları dikkate alınarak hesaplanan 213 bin rakamı bulunmaktadır. Bakanlığın 2013 yılında açıklanan öğretmen ataması sayısı 43 bin civarında olacağı düşünüldüğünde, anlaşılması güç bir durum ortaya çıkmaktadır. Bakanlığın resmi rakamlarıyla ifade edilen öğretmen açığı sayısı 140 bin iken, ataması yapılacak öğretmen sayısının 43 bin olması derslik ve öğretmen dağılımının da adaletli olmadığı ülkemizde bölge ve illere göre büyük farklılıklar ortaya çıkarmaktadır.

 

Bu bağlamda;

 

1. Kocaeli ili genelinde kaç tane ilkokul, kaç tane ortaokul ve kaç tane lise bulunmaktadır? Bu okulların ilçelere göre dağılımı nasıl oluşmaktadır?

 

2. Kocaeli ilinde bulunan okullarda toplam derslik sayısı kaçtır? Kaç derslik açığı bulunmaktadır? Derslik başına düşen ortalama öğrenci sayısı ilçelere göre nasıldır?

 

3. Kocaeli ilinde kaç öğretmen görev yapmaktadır? Bu öğretmenlerin ilkokul, ortaokul, lise ve branşlarına göre dağılımı nasıldır? Hangi branşlarda kaç öğretmen açığı bulunmaktadır? Öğretmen açıklarının ilçelere göre dağılımı nasıldır?

 

4. Kocaeli ilinde 2012 yılında kaç ‘Sözleşmeli Öğretmen’ görev yapmıştır? 2013 yılında kaç sözleşmeli öğretmenin görevlendirilmesi ön görülmektedir?

 

5. 2013 yılı öğretmen atamaları ile Kocaeli ilinde kaç öğretmenimiz göreve başlayacaktır? Yeni atanacak öğretmenlerimizin branşlara göre dağılımı nasıl olacaktır? Öğretmenlerimiz hangi ilçelerdeki okullarımıza atanacaktık'2013" yılı öğretmen atamaları ile Kocaeli ili öğretmen açığının yüzde kaçı kapanmış olacaktır?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol