Öğretmen Diyarı

40 Bin Öğretmen Atamalarında Görülen Yenilikler ve İlkler

  2014 Yılı Eylül Dönemi Öğretmenlik İçin Başvuru Ve Atama Duyurusu yayınlandı.40 bin öğretmenin atanmasıyla beraber bazı ilklere ve yeniliklere de şahit olacağız.

  Aslında Öğretmen atamalarının zamanında yapılmaması  Milli Eğitim Bakanlığının elinde olan bir durum değildi.Meclisin öğretmen atamalarını öngören yasayı kabul etmeden tatile gitmesi sonucu aksaklıklar yaşanmıştı,Milli eğitim Bakanlığı ise söylediği  takvimdeki gibi 25 ağustos ta tercihler alınacak şekilde planlanmıştı ve buna göre tüm işlerini bitirmiş olsa da atama sayılarının meclisin kararını beklemek zorunda kalmıştı.

 

40 Bin öğretmen atamalarındaki ilkleri ve yenilikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 

 

 

1) İlk defa  Milli eğitim bakanlığı ,genel anlamda 109 branşa  kontenjan vererek  tüm branşlara atama yapacak.Önceki dönemlerde bazı branşlara kontenjan hakkı vermeyerek tepki alan MEB  öğretmenleri üzmemek istediğini bu adımı ile gösteriyor.

 

2) Kontenjanlarda en büyük aslan payı sınıf öğretmenlerine verildi. 4+4+4 eğitim sisteminden ötürü mağdur olan sınıf öğretmenlerine bu atamada 6.152 kişilik hak verildi.

 

3) Mesleki ve teknik öğretmenlerine önceki yıllara göre daha fazla kontenjan verildi.

 

4) Fizik kimya biyoloji gibi branşlara geçmiş yıllara göre daha fazla kontenjan verildi.

 

Fizik  466, kimya 530 , biyoloji 978

 

5)Kürtçe öğretmenliğine ilk kez bu dönemde atama kontenjanı verildi. Böylece Türkiye tarihinde ilk kez Kürtçe öğretmenleri öğretmen olarak atanacak.

 

6) 40 yaş sorununun yaşanmaması için tercih başvurularının başlangıç tarihi olan  12 eylül değil, 25 ağustos tarihi baz alınarak olası mağduriyetlerin de önüne geçilmiş olunuyor.

 

7)Kurumlararası atamalarda önceki yıllarda muvafakat atanmadan önce istenirdi bu atama döneminde ise   atandıktan sonra isteniyor .

 

8) Göze çarpan bir diğer unsur ise Tarih branşında beklentilerin tam anlamıyla karşılanamaması .

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim