Öğretmen Diyarı

40 bin öğrenci kalp elektro taramasından geçirilecek

Özellikle çocuk yaşta kalp krizi riskini azaltmak için İstanbul Bakırköy Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından bir çalışma başlatıldı. İstanbul'da yapılan çalışma sonucunda 45 binöğrenci kalp elektrosu taramasından geçirildi. Taramadan geçirilen çocuklardan 8 bin tanesi muayene için hastaneye çağrıldı.


Muayeneye gelen çocuklardan 260 tanesinin tedaviye ihtiyaç duyduğu görüldü ve tedavi edildi.


Edirne Kamu Hastaneleri Birliği'nin talebi üzerinde kalp elektrosu taraması İstanbul dışında ilk kez Edirne'de yapılmaya başlandı. İlk tarama ise merkez İnönü İlköğretim Okulu'nda başlatıldı. Kalp elektrosu taramasına Edirne Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. İlhan Açıkgöz ve İl Milli Eğitim MüdürüHüseyin Özcan katıldı.


Kalp taraması ile ilgili bilgi veren Dr. İlhan Açıkgöz, Edirne'deki bütün okulları kalp elektrosu taramasından geçireceklerini söyledi. Amaçlarının bütün okullarda çocukların kalp elektrosunu çekmek olduğunu anlatanAçıkgöz, "Bu elektrolar online olarak Bakırköy Kamu Hastaneler Birliği'ne bağlı Mehmet Akif Ersoy Kalp ve Damar Hastanesi serverine gidecek. Oradaki çocuk kardiyolojisi uzmanları bu elektrolarıdeğerlendirecekler. Ve bize bir takım dönüşler yapacaklar. EKG'sinde risk görülen çocuklarıhastanemize davet edeceğiz. Kendi çocuk kardiyolojisi uzmanımızla gerekse Mehmet Akif Ersoy Hastanesi'nden gelecek uzmanlarla birlikte çocuklarımızı değerlendireceğiz." dedi.


Açıkgöz, "Bizim projeden beklentimiz şu: Edirne'de 40 bin civarında çocuk tarayacağız. 7 bin 7 bin 500 civarında öğrenciyi ikinci değerlendirme için muayeneye çağıracağız. Ve yaklaşık bunların içinde 200-250 civarında çocuğumuzda hastalık tespit edip onu tedavi edeceğiz. Öngörümüz budur." açıklamasını yaptı.


İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan ise il genelinde 297 okulun ve 59 bin öğrencinin olduğunu söyledi.


Çalışmanın ilk, orta ve liseleri kapsadığını anlatan Özcan, "Bu bizim yaptığımız yeni bir çalışma değil. Daha önce, obezite, diyabet alanında, ağız diş sağlığı alanında çalışmalarımız oldu. Biz öğrencibaşarısında sağlığın çok önemli olduğunu biliyoruz bu nedenle de sağlıklı bireyler yetiştirmek durumundayız. Bu çocuklarımızı öğretim açısından yetiştirip hayata hazırlarken onların sağlığını da düşünmek durumdayız. Bir anlam önleyici hizmetler noktasında yapılan bir çalışma bu. Çok faydalı bir çalışma. İnanıyorum ki, çalışma bununla da sınırlı kalmayacak. Bütün kurumlarla eşgüdüm içerisinde çalışıyoruz. Edirne'de 59 bin öğrencimiz var. Bu çocuklarımızın herhangi bir olumsuz yaşamalarını istemiyoruz. İnşallah yapılan tarama sonucunda müdahale edeceğimiz hasta sayısı az olur diye temenni ediyorum. Gereken ne ise yapılacaktır." diye konuştu.

 
\"Cihan

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim