Öğretmen Diyarı

40 BİN MEMUR HAYALİ ERTELENDİ!

Ancak ani bir değişiklikle DPB, 13 Mart 2015 tarihindeki duyuruyla gördüğü lüzum üzerine 2015-1 yerleştirme tarihlerini 22 Haziran-1 Temmuz olarak güncelledi. Yani Nisan’da 40 bin memur ataması hayali sona erdi.


2015-1 Yerleştirmeleri Niçin Haziran’a Ertelendi?


Genel Seçimler nedeniyle 2015-1 merkezi yerleştirme 16-24 Nisan tarihleri arasında yapılacaktı. Ancak 2015 Haziran döneminde mezun olacak adayların baskısı, bazı adayların konuyu mahkemeye taşıması, 2015 Bütçesine göre atama izinlerinin açıklanmamış olması, kurumlarınDPB’ye kadro bildirimini yetiştirememesi vb. sebeplerle memur atamaları eskiden olduğu gibi yine Haziran’da yapılacaktır.


Seçim Sonrasına Kaldığı İçin Atama Sayısı Düşer Mi?


DPB tarafından kamu kurum ve kuruluşlarından yerleştirme taleplerinin toplanması 9 Mart-15 Mayıs arasında olacaktır. Yani memur yerleştirme sürecini yeni başlamış gibi kabul edeceğiz. Kurumlar, atama izinleri ve serbest kadrolar doğrultusunda kadro bildirimini daha sağlıklı bir şekilde yapacaktır. Atama sayısı çok fazla değişmeyecektir. Bütçeye göre kurumlara verilen ilave izinler + serbest kadrolara göre kurumlar atama yapmak isteyecektir. Yeni atama izinlerinin dağılımları Haziran’a kadar belirlenmiş olacaktır.


ÖZETLE;Kurumların kadro bildirimleri konusunda zaman kazanması olumlu olmuştur. Mezun olacak adayların da tercih yapabilecek olması olumlu olmuştur. Nisan’da memur olma hayaliyle yatıp kalkan ve Nisan atamasına göre hayatını yön verecek adaylar için olumsuz olmuştur. 15 Mayıs’a kadar yeni atama izinlerinin verilme ihtimali olabilir. Hükümet, Genel Seçimlerden önce 2015-1 memur yerleştirmesinde atanacak memur sayısını açıklayacaktır. Yani seçim öncesi “şu kadar memur” atayacağız şeklinde açıklama yapılacaktır. Atama sayısı da beklentinin altında olmayacaktır.


Zeki KARA

Anahtar Kelimeler:
bin memur hayali ertelendi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol