Öğretmen Diyarı

4 Yıllık Görev Süresi Dolan Okul İdarecilerine Kötü Haber

 Anayasa Mahemesi, 4 yıllık görev süresi dolan okul idarecilerini ilgilendiren çok önemli bir karar verdi. Söz konusu karara göre, artık 4 yıllık görev süresi dolan okul idarecilerinin görevi hiçbir işleme gerek kalmaksızın sona erecek.7

Anayasa Mahkemesi'nin konuya ilişkin kararı... Anayasa Mahkemsi, 652 sayılı KHK'nın Geçici 10. maddesinin 8. fıkrasında " bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle halen okul ve kurum müdürü  müdürü başyardımcısı ve yardımcısı olarak görev yapanlardan görev süresi 4 yıl ve daha fazla olanların görevi ise bu sürenin tamamlanmasını takip eden ilk ders yılının bitimi itibariyle başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erer." 6528 sayılı Kanunun 22. maddesiyle değiştirilen 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 37. maddesinin (8) numaralı fıkrasıyla," Okul ve Kurum Müdürlerinin, İl Milli Eğitim Müdürünün teklifi üzerine, Müdür Başyardımcısı ve Yardımcılarının ise Okul veya Kurum Müdürünün inhası ve İl Milli Eğitim Müdürünün teklifi üzerine Vali tarafından dört yıllığına görevlendirilir.

Bu görevlendirmelerin süre tamamlanmadan sonlandırılması, süresi dolanların yeniden görevlendirilmesi ile bu fıkranın uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esasların yönetmelikle düzenlenir.Bu fıkra kapsamındaki görevlendirmeler özlük hakları,atama ve terfi yönünden kazanılmış hak sayılmaz." maddelerine yapılan yürürlüğün durudurulması taleplerini, koşulları oluşmadığından reddetti.

 

Kaynak: Hasan Efe- haberyenirota.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim