Öğretmen Diyarı

35 Ders Saatinin 23\'ü Yabancı Dil Eğitimi Olacak

Proje gerçekleşirse, haftalık 35 ders saatinin 22-23 saati yabancı dile, 6 saati Türkçeye ayrılırken, beden eğitimi, müzik, görsel sanatlar, bilişim-teknoloji, yazılım gibi dersleri öğrenciler almaya devam edecek. İlk etapta isteyen kolejler bunu uygulayabilecek, daha sonra projenin tüm devlet okullarına yaygınlaştırılması bekleniyor.  

Düzenlemeye ilişkin konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Ortaokul birinci sınıflarda yani 5. Sınıflarda yabancı dil ağırlıklı bir müfredat için çalışmalarımız uzun bir süreden beri devam ediyor" dedi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, katıldığı bir  konferansta yaptığı konuşmasında, “Önümüzdeki yıldan itibaren 4. sınıflarda okutmaya başlayacağımız ders. Bir şeyi nasıl yaptığınızda çok önemli. Bu konunun gözden kaçmasına gönlüm razı olmadığı için bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Biz tüm önemli projelerimizi, yönetmeliklerimizi, önergelerimizi, ders programları önerilerimizi, taslaklarımızı web sayfamızda ilan ediyoruz. Başta öğretmenlerimiz olmak üzere ilgili bütün kamuoyunun, öğrencilerimizin, velilerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın, akademisyenlerimizin bunları görmesini eleştirmesini istiyoruz.

Onların değerlendirmeleri, eleştirileri, önerileri doğrultusunda programlarımızı yeniden gözden geçiriyoruz, gerekli değişiklikleri yapıyoruz ve ondan sonra yürürlüğe koyuyoruz. 4. Sınıflarda okutacağımız yurttaşlık dersi, kısada Yurttaşlık diyorum daha uzun ilgili kamuoyu tarafından ve özellikle öğretmenlerimiz tarafından değerlendirilmesinden sonra önümüzdeki yıl inşallah okutmaya başlayacağız" dedi. Konferansın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Avcı, yabancı dil eğitimi konusunda, “Ortaokul birinci sınıflarda yani 5. sınıflarda yabancı dil ağırlıklı bir müfredat için çalışmalarımız uzun bir süreden beri devam ediyor. Bunu daha önceki Anadolu liselerinde, onunda önceki maarif kolejlerinde ve bugün bazı yabancı okullarımızda da okutulmakta olan hazırlık sınıflarına benzetebiliriz.

Ama biz bunun adına hazırlık sınıfı demiyoruz. Ortaokulu birinci sınıfları, adını değiştirmeden…

Çünkü hazırlık dediğiniz zaman Milli Eğitim'de 4+4 değişti, 5'e geçti gibi spekülasyonlar başlıyor. Öyle bir şey söz konusu değil. 4+4+4 devam ediyor. Ortaokul birinci sınıflarda pilot uygulamalarla başlıyoruz. Birinci sınıflarda yabancı dil eğitimi. Bu İngilizce olabilir, Fransızca, Japonca, İmam Hatipler'de Arapça olabilir.

Yabancı dil eğitimine ağırlık vereceğiz birinci sınıflarda" ifadelerini kullandı. Avcı, Maarif kolejleri deneyiminden bahisle, “Ama bunun için eğitici kadrolarımızın yani öğretmenlerimizin tekrar hizmet içi eğitimlerden geçirilmesi gerekiyor. Sınıflarımızın, alt yapımızın ona göre düzenlenmesi gerekiyor. Önce pilot uygulamalarla başlayacağız.

Dileyen özel okullar, alt yapıları müsait olan, hem fiziki alt yapıları hem de beşeri alt yapıları müsait olan özel okullarımız hemen geçebilecekler müfredat doğrultusunda.

Biz de devlet okullarımızda alt yapısı müsait olan okullarımızdan başlayarak peyder pey bütün okullarımızda ortaokul birinci sınıfları Türkçe ve yabancı dil ağırlıklı sınıflar haline getirip, o sınıfta bugüne kadar okutulan derslerimizi de 6., 7., 8, sınıfların müfredatı içerisinde eriterek çocuklarımızı daha erken yaşta yabancı dil eğitimi ve Türkçe eğitimi almalarını sağlayacağız" dedi.

 

 

kamuajans.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol