Öğretmen Diyarı

335 BİN ADAY ATAMA BEKLERKEN, DERSLERE ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER GİRİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ağustos ayında 35 bin öğretmen atayacağını duyurdu. Atanma hayali kuran yüz binlerce öğretmen adayı da her gün yaptığı eylemlerle daha fazla alım için sesini duyurmaya çalışıyor.

MEB, buna rağmen 120 bin öğretmen açığını kadrolu değil de ücretli öğretmenlerle gidermeye çalışıyor. Kadrolu öğretmenlerin tayinle ayrıldığı genellikle kenar semtlerdeki okullarda çalışan bu öğretmenler ders başına 9 lira alıyor ve kadrolu bir öğretmenden çok daha fazla çalışıyor.

Yine de aldığı maaş 800 ile bin 200 lira arasında değişiyor. Türk Eğitim Sen’in her yıl yaptığı ücretli öğretmen araştırmasının bu yılki verilerine göre toplamda 80 bini aşkın ücretli öğretmen görev yapıyor.

15 bin 902 ile en çok ücretli öğretmenin çalıştığı İstanbul’daki okullarda kadrolu öğretmen kadar ücretli çalışıyor. Örneğin, 600’ü aşkın ücretli öğretmenin görev yaptığı Sultanbeyli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 60 kadrolu 21 ücretli öğretmen var. Yine Zeytinburnu Merkez Efendi Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 43 öğretmenden yalnızca 18’i kadrolu.

Gaziosmanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ise 110 öğretmenden 40’ı ücretli. Adnan Menderes Ortaokulu’nda 88 öğretmenden 60’ı kadrolu.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol