Öğretmen Diyarı

3000 Giyim Öğretmeni Kadro Bekliyor !

 

Hazır giyim öğretmenliği, hazır giyim teknolojisi öğretmenliği, giyim öğretmenliği, moda tasarımı öğretmenliği, giyim endüstrisi öğretmenliği bölümlerinden mezun olmuş 3000 den fazla öğretmen sizden kalıcı çözüm bekliyor. Öncelikle meslek lisesi çalışmalarından dolayı milli eğitim bakanımız Nabi Avcı’ya ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Giyim üretim teknolojisi öğretmenlerininde halk eğitimlere atanması için çalışmalar yapılmasını ve atamalarımızın 3 haneli rakamlar görmesini istiyoruz.Bu konuda hassasiyet gösterip yapacağınız çalışmalarla mağduriyetimizin şubat atamasıyla giderilmesini istiyoruz. 28 Şubat sürecinde imam-hatip mezunlarının üniversite okumasını engellemek isteyen güçlerin baskılarıyla mesleki eğitime büyük bir darbe vurulmuştur. Meslek liselerinde yapılan olumlu çalışmalarla İmam hatip mezunlarının mağduriyetleri büyük ölçüde giderilmiştir. Mesleki eğitimde de çalışmalar yapılmıştır ama yetersizdir.

Mesela yapılan bir çalışma bu sene ilk defa el sanatları ve nakış öğretmenliğine halk eğitimlere atanma hakkı verilmesidir. Mesleki eğitimin en yüksek puanlarla atama bekleyen ve en çok norm kadro ihtiyacı olan bölümü olmamıza rağmen halk eğitim merkezlerine 1 tane bile giyim üretim teknolojisi öğretmeni atanma hakkı verilmemiştir. Açık sayıları ile verilen kadroları kısaca inceleyecek olursak; NAKIŞ ÖĞRETMENLİĞİ 531 NORM AÇIĞI 136 KADRO, EL SANATLARI ÖĞRETMENLİĞİ 482 NORM AÇIĞI 101 KADRO, GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ ÖĞRETMENLİĞİ 671 AÇIK 67 KADRO ile bize yapılan haksızlıklar açığa çıkmaktadır.Bize yapılan haksızlık görmezden gelinmemeli ve çözüm odaklı bir anlayışla atama sorunlarımız ilgili çalışmalar yapılmalıdır. Ayrıca çok karıştırılan bir konuyu açığa kavuşturmak istiyoruz.Teknik eğitime mühendislik hakkı verilmesi çoğumuzu kapsamıyor. Çoğumuz mesleki eğitim mezunuyuz ve bize mühendislik hakkı tanınmadı. Mesleki eğitimin içinde en mağdur olan bölümüz.Bir çok bölüme pozitif ayrımcılık yapılmışken bizim bölüm hakkında hiçbir çalışma yapılmamıştır.Artık bu mağduriyetin giderilmesini ve hakkımız olan atamaları istiyoruz.

Bu gibi birçok soruna çözüm getirilebilir. .Bu çözümlerden ilki emekli yaşı gelmiş öğretmenlerin emekli olmalarıdır. Onların emekli olmasıyla yerlerine yüzlerce yeni kanla daha iyi bir nesil yetiştirme fırsatı sağlanmış olacaktır.Bu çözümlerden biri de 25 yıldır aynı sistemle çürümeye yüz tutmuş Halk Eğitim Merkezlerinin yeniden yapılandırılmasıdır.Mesleki eğitim fakültelerinin en büyük istihdam alanı olan Halk Eğitim Merkezlerine yıllardır atama yapılmamaktadır.Şu an Halk Eğitimlerde görevli 37 bin öğreticinin sadece 1947 si kadrolu öğretmendir.Bu alanlarda uzman olarak geçen alan mezunları ise yanlış uygulamalardan dolayı Halk Eğitimlerde ücretli görev almakta dahi büyük sıkıntı yaşamaktadır..Bu konunun çözümü için binlerce öğretmene ihtiyaç olan halk eğitim merkezlerinde bir an önce yenilenmeye gidilmeli buralardaki kadrolara mesleki eğitim mezunları yerleştirilmeli, alan mezunlarının hakları teslim edilmelidir. Ayrıca ilk kez 2011 senesinde teknoloji tasarım öğretmenliğine atanma hakkı giyim üretim teknolojisi öğretmenlerine de verildi.Bu denklik hakkı o zaman verilmiş ise şimdi de verilebilir.Böylece çığ gibi büyüyen atama sorunu bir nebze de olsun azaltılabilir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, 1999 yılından bugüne giyim üretim teknolojisi öğretmenlerinin öğretmen atamaları konusunda somut adım atılmamıştır. Giyim üretim teknolojisi öğretmenleri artık 3 haneli rakamlar görmelidir. Atama konusunda giyim üretim teknolojisi öğretmenleri artık sizden kesin bir çözüm beklemektedir.

 

Mustafa UÇMAK

Teknik Öğretmen

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim