Öğretmen Diyarı

3 yıldır okulları yok!

İzmir Buca’da bulunan Yıldızlar Mahallesi sakinleri üç yıldır eğitim çilesi çekiyor. Köyün tek okulu olan Kaynaklar Zeki Püskülcü İlkokulu binasının depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle kapatılmasının ardından öğrenciler iki yıl caminin alt katında eğitim gördü. Camide cenaze olduğu zamanlar korkup okula gitmek istemeyen çocuklar, ailelerini harekete geçirmişti.

Velilerin okul isyanı, yeni eğitim-öğretim yılında çocukların camide eğitim görmesinin son bulmasına neden oldu. Ancak çocuklar bir türlü okullarına kavuşamadı. Bu kez de okul bahçesine konulan konteynerlere “Kaynaklar Zeki Püskülcü İlkokulu” tabelası asıldı.

ELEKTRİK KAÇAĞI İDDİASI 
İlk başlarda veliler bu durumdan çok fazla rahatsız olmasa da çocukların şikayetleri aileleri yeniden harekete geçirdi. “Okul yapılmazsa çocuklarımı bir daha okula göndermem” diyen veli Fadime Dirbisoğlu (44), “Konteynerde çocuklarımızın okumasını istemiyorum. Korkuyorum. Çocuklar elektrik kaçağı olduğunu söylüyor. Geçen sene caminin bir yanında cenaze namazı kılınıyordu, bir tarafta çocuklar eğitim görüyordu. Çocukların çoğu okulu terk etti. Biz okulumuzun buraya yapılmasını istiyoruz. Çocuklarımı korkuyla okula gönderemem. Can riski var” dedi.

Dört sınıfı ve 70 öğrencisi bulunan okulda ise herhangi bir çalışma yapılmazken, aradan geçen üç yılda boşaltılan okul binası harabeye döndü. Okul binaları olmadığı için eğitimlerine konteynerde devam eden çocuklar, "Okul istiyoruz" diye haykırdı.  

 

Kaynak: İHA

Anahtar Kelimeler:
yıldır okulları yok

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim