Öğretmen Diyarı

3. tercih meslek liseleri
Kaynak: Esra ÜLKAR-Hürriyet
Ortaöğretim öğrencilerinin yüzde 49’u mesleki ve teknik liselerde okuyor. Ancak yetkililerin verdiği bilgiye göre, TEOG sonucunda öğrencilerin yüzde 35’i bilinçli olarak bu liseleri birinci veya ikinci sırada, diğerleri ise puanları nedeniyle üçüncü sırada tercih ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Avrupa Eğitim Vakfı’nın düzenlediği, mesleki ve teknik liselerin sorunlarının tartışıldığı çalıştayın ikincisi, Ankara’da Bakanlık bürokratları, akademisyenler, dernek ve sektör temsilcilerinin katılımıyla yapıldı. Mesleki ve teknik liselerde 135 bin 641 öğretmen ve 1 milyon 719 bin 648 öğrenci yer alırken, ortaöğretimdeki öğrencilerin yüzde 49’unun bu liselerde olduğu öğrenildi. Ancak bu bilinçli bir tercih değil. Mesleki ve teknik liseler Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sonuçlarına göre tercih edilen üçüncü okul tipi. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, TEOG sonucunda öğrencilerin yüzde 35’i bilinçli olarak bu liseleri birinci veya ikinci sırada, diğerleri ise puanları nedeniyle üçüncü sırada tercih ediyor.

MEB Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu, Mesleki ve Teknik Eğitim Mükemmeliyet Merkezi kurulması için AB’den destek alacaklarını belirterek, “Bunlar AB’nin kurduğu en ileri teknolojiyi, uygulamaları yayan, geliştiren merkezler” diyerek, şunları söyledi:

“Çalışmalarımızda önemli bir aşamaya geldik. Sadece zamana ihtiyacımız var. Üniversiteler, bakanlıklar, STK’lar olarak problemler konusunda fikir birliğine vardık. Okullarımızda uygulamalı eğitimler için atölyelerde bulunması gereken laboratuvar cihazlarının, malzemelerinin mevcudiyet oranı yüzde 20 diyebiliriz. Arz talep meselesinden dolayı staj yerinin asgari standartları sağlayıp sağlayamadığına özen gösteremiyoruz. Hocalarımızın kendilerini geliştirebileceği kaynaklar bulunmalı. Binalarımızla ilgili fiziki sorunlar var. Bunlar olmayınca meslek liseleri cazip olmuyor. Özel sektörü meslek okulu açması için desteklemeliyiz. Eğitimi o sektörün dilinde yapılandırmalıyız ki istihdamda diğer ülkelerle de çalışabilme fırsatı yakalayabilelim.” 
Anahtar Kelimeler:
tercih meslek liseleri

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim