Öğretmen Diyarı

3 Milyon öğrencinin beklediği haber

Milli Eğitim milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren açıklamayı yaptı. 1. ve 5. sınıfların okul kayıtlarını tamamladı.

Milli Eğitim Bakanlığı, 1. ve 5. sınıfların okul kayıtlarını tamamladı. Kayıtlar, e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden çocukların MERNİS bilgileri esas alınarak, ikametgâhlarına en uygun okula herhangi bir başvuru olmaksızın yapıldı. Kayıtlar sonucunda ilköğretim çağına giren toplam 1 milyon 863 bin 230 çocuk 1. sınıfa, 1 milyon 237 bin 986 öğrenci de 5. sınıfa yerleştirildi.Milli Eğitim Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, 'İlkokul 1. Sınıf ve Ortaokul 5. Sınıfların E-Kayıt Yerleştirme Sonuçlarına' ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. 2013-2014 eğitim öğretim yılı için ülke genelindeki bütün resmî ilkokulların birinci sınıflarına ve bütün resmî ortaokulların beşinci sınıflarına öğrenci kayıtlarının, çocukların MERNİS bilgileri esas alınarak yapıldığı belirtilen açıklamada, ikametgâhlarına en uygun okula, herhangi bir başvuru olmaksızın bakanlık tarafından e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden yapıldığı vurgulandı.

E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden mecburî ilköğretim çağına giren toplam 1 milyon 863 bin 230 çocuğun tamamının 1. sınıfa, 1 milyon 237 bin 986 öğrencinin de tamamının 5. sınıfa yerleştirildiği belirtilen açıklamada, “Velilerimiz, Bakanlığımızın http://www.meb.gov.tr internet adresinde yer alan Veli Bilgilendirme Sistemi'nden, çocuklarının T.C kimlik numaralarını yazarak, yerleştirildiği okulu ve okulun iletişim bilgilerini öğrenebileceklerdir. Bu uygulama ile velilerimiz, herhangi bir kırtasiyecilikle uğraşmadan, zaman kaybetmeden, belge temin etmeden ve başvuru ücreti, kayıt parası, zorunlu bağış gibi tartışmalara girmeden çocuklarının kayıtlarını gerçekleştirmiş olmaktadırlar.” denildi.

Doğum tarihleri 2008 Nisan-Eylül aylarında bulunan ve dolayısıyla kayıtları veli isteğine bağlı çocukların da ikametgâhlarına en uygun ilkokullara geçici olarak yerleştirildiği hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Bu yaş grubundaki çocuğunu birinci sınıfa göndermek isteyen velilerimizin okula yazılı istekte bulunmaları, okula kesin kayıtları için yeterli olacaktır. Aynı şekilde ortaokul beşinci sınıflara kayıtlar da MERNİS üzerinden adres uyumlu olarak Bakanlığımız tarafından yapılmıştır. Bu bağlamda, ilkokulu tamamlayan bütün öğrencilerimizin ortaokul kayıtları ikametgâhlarına en uygun okullara gerçekleştirilmiştir. Özel eğitime ihtiyacı olan bireyler ile aziz şehitlerimizin ve muharip gazilerimizin çocuklarının kayıtları, velilerinin istemeleri ve durumlarını belgelendirmeleri halinde, 2013-2014 eğitim öğretim yılı başında, istedikleri resmî okula yapılacaktır. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra görev yeri değişen kamu görevlileri ile ikamet adresi değişen vatandaşlarımızın çocuklarının kayıtları, müracaatları halinde, yeni adreslerine en uyumlu okullara sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. Herhangi bir nedenden dolayı hiç bir okula kaydı yapılmamış çocuklarımızın velileri, öncelikle ilçe nüfus müdürlüğüne giderek adres kontrolü yaptıracak, ardından ilçe milli eğitim müdürlüğü yetkililerini bilgilendirecektir. Özel okullara, konservatuvarlara ve imam hatip ortaokullarına adrese dayalı kayıt işlemi yapılamadığından, e-okul işlemleri açıldığında, çocuklarını özel okul, konservatuvar veya imam hatip ortaokullarına kaydettirmek isteyen velilerin, doğrudan bu okullara başvurmaları yeterlidir. Bu okulların yöneticileri, başvuran velilerimize gerekli kolaylıkları sağlayarak kayıt ve nakil işlemlerini gerçekleştireceklerdir.”

\"Türkiye\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol