Öğretmen Diyarı

3 bin Ek Atama hangi branşlarda olacak?

Hükümetin öğretmen açığını kapatmaya yönelik önceliğinin olmadığı eleştirilerinin dayanağı, her yıl MEB'e tahsis edilen kadronun öğretmen açığını kapatmaya yetmeyecek sayıda belirlenmesi olarak değerlendiriliyor. Bu yıl da Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Müsteşarı Yusuf Tekin, 40 Bin öğretmen atanacağı, bunun artı, eksi 2 Bin olabileceğini belirtmişlerdi. Bakan ve Müsteşarın bu sözleri, öğretmen adayları tarafından kendi lehlerine olacak şekilde algılanmış ve fazladan 2 Bin öğretmen atanabileceği umuduna kapılmışlardı.


Özellikle kontenjan belirleme sürecinde yapılan planlamaya yönelik eleştirilerin ardından bazı branşlarda boş kontenjanlara başvuruyapılmadığı ve kadroların boş olduğu açıklandı.MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'in 2 gün içinde boş kontenjanlar için ek katama yapılacağına ilişkin açıklamasıyla umutlananöğretmen adaylarının kafasındaki, hangibranşlara atama yapılacağı ile ilgili sorucevap bekliyor.


Edinilen bilgiye göre boş kadroların 274 tanesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlıkbranşında, geriye kalanların ise büyük bir kısmının Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi branşındaolacak. Ek atamaya ilişkin kontenjan belirleme işlemlerinin nasıl yapılacağına ilişkin belirsizliğin son bulmasını isteyen adaylar, boş kalan kontenjanların branşlara göre dağılımının da ilan edilmesini istiyorlar.


Boş kontenjana 2 Bin kontenjan daha ilave edilmesini talep eden öğretmen adayları, bakanlığın tercih sayfasının yeniden açılıp açılmayacağı ve yeni başvuru alınıp alınmayacağı konusunun da açıklığa kavuşturulmasını istiyorlar.

 

Gazetekamu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim