Öğretmen Diyarı

28 yeni imam hatip lisesi hizmete açılacak
 Lütfi ERDOĞAN
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), valiliklerce teklif edilerek isimleri konulan 28 Anadolu imam hatip lisesinin yeni eğitim öğretim yılında açılmasına vize verdi. Bu liselerden biri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın babasının adıyla "Uluslararası Kaptan Ahmet Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi" olarak hizmet verecek. İstanbul'da açılacak bu okulda yabancı uyruklu öğrenciler eğitim görecek. MEB, 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren hizmet verecek 28 yeni imam hatip lisesine ilişkin talepleri onayladı. Buna göre bazı okullar sıfırdan inşa edilecek. Bu okulların inşaatı hızla ilerliyor. Bazıları ise mevcut okulların dönüştürülmesiyle imam hatip yapılacak.
Bu liselerden birine, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın babasının adı verilecek. İstanbul Bayrampaşa'da yapımı tamamlanan eğitim kompleksinin adı "Uluslararası Kaptan Ahmet Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi" olacak. Yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim göreceği okul, Türkiye'nin dördüncü uluslararası nitelikli imam hatip lisesi olarak eğitim öğretim hizmeti sunacak. İmam hatip okullarının kurucusu Celalettin Ökten'in kızı ve Cumhuriyet döneminin ilk başörtülü doktoru olarak bilinen Hümeyra Ökten'in adı Adana Çukurova'da açılacak 32 derslikli imam hatip lisesine verilecek. Ankara Altındağ'da "Karapürçek Halil Kut Paşa Ortaokulu"nun kullanılmayan dersliklerinde geçici olarak "Kut'ül Amare Kahramanı" olarak bilinen Halil Kut'un ismiyle bir imam hatip lisesi hizmet vermeye başlayacak.

Erzurum Yakutiye'de açılacak 24 derslikli imam hatip lisesine şair, yazar Sezai Karakoç'un ismi verilecek. İstanbul Üsküdar'da Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden kiralanan 13 derslikli okula da Aziz Mahmud Hüdayi'nin ismi konulacak. Türk edebiyatının ilk kadın romancısı Fatma Aliye Hanım'ın ismi ise İzmir'de kız Anadolu imam hatip lisesine verilecek.
Habertürk

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Mücahid 1 yıl önce

Sadece yabancı uyruklular
mı ders görecek

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim