Öğretmen Diyarı

28 bin 500 öğrenciye satranç takımı dağıtıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Satranç Federasyonu ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle gerçekleştirilen "Doğru Hamlede Buluşalım" projesi kapsamında ilkokul 1. sınıf öğrencilerine satranç takımı hediye edildi.


İzmit Hasan Gemici Spor Salonu'nda gerçekleştirilen törende, öğrencilere 28 bin 500 adet satranç takımı dağıtıldı.


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karasomanoğlu, törende yaptığı konuşmada, çocukların güzel yetiştirilmesi ve hayata iyi hazırlanmasının, anne, baba, büyükler ve yöneticilerin en önemli görevi olduğunu söyledi.


"Geleceğimizi, bu çocuklarımıza emanet edeceğiz" diyen Karaosmanoğlu, "Onun için onları bu ince uzun hayat yolunda bilgili, birikimli, donanımlı, ahlaklı, sağlıklı, üreten ve faydalı insanlar olarak yetiştirmek istiyoruz" dedi.


Satrancın zekayı geliştiren, güçlendiren, iradesine güç katan, onu yönlendiren ve disiplin altına alan çok güzel bir spor olduğunu anlatan Karaosmanoğlu, tarih boyunca bu sporun hep yapıldığını, özellikle Osmanlı padişahları ve Roma'da, Çin'de ve dünyanın bir çok yerinden devlet yöneticisi olanlara küçüklüğünden itibaren öğretilen en önemli oyunlardan bir tanesinin satranç olduğunu vurguladı.


Projeye "Doğru Hamlede Buluşalım" ismini vermelerinin anlamlı olduğunu kaydeden Karaosmanoğlu, "Hamle yapmak önemli, hamle yapmak için karar vereceksin ama hamleyi de doğru yapmak önemli. Öğretmenlerimizl, öğrencilerimizle velilerimizle gençlerimizle Türkiye olarak doğru hamlede buluşuyoruz" şeklinde konuştu.


Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tülay ise, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin "Doğru Hamlede Buluşalım" projesinin Türkiye'de birçok ilçe ve ilde örnek alındığını ifade etti.


Projeye geçen yıl başlandığını, ancak bu sene yapılan törenin daha anlamlı olduğunu anlatan Tülay, "Projenin başlaması kadar, devam ettirilmesi de çok büyük önem taşıyor. Bu yüzden, bugün yapılan etkinliği daha anlamlı buluyoruz" diye konuştu.


Konuşmaların ardından, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tülay, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli ve protokol üyeleri, etkinliğe katılan öğrencilere satranç takımı dağıtıldı.

 

\"Anadolu
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol