Öğretmen Diyarı

275 ÖĞRENCİ 40 GÜNDÜR OKULA GİDEMİYOR

Van'ın Başkale ilçesine bağlı beş farklı mahallede oturanlar, 40 gündür çocuklarını okula gönderemiyor. Veliler, okulun bulunduğu bölgedeki karakola PKK saldırısı nedeniyle bu kararı aldıklarını anlatıyor. Kaymakamlığın ‘ilçe merkezine gelsinler' teklifine ise sıcak bakmıyorlar. Başkale'ye yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan İran sınırındaki Eşmepınar Mahallesi yakınındaki karakola PKK'lı teröristler bir buçuk ay önce saldırı düzenledi. 14 asker yaralanırken, çıkan çatışmalarda üç terörist öldürüldü. Bu mahallede oturan öğrenciler okullarına normal olarak devam ederken Terazın, İkizdeğirmen, Evbakan, Uğurlu ve Ömerdağ mahallelerinde yaşayan 275 çocuk, velilerinin aldığı karar nedeniyle okula gitmemeye başladı. Veliler, çocuklarını 17 kilometre uzaklıkta bulunan Yavuzlar Mahallesi'ndeki okula gönderebileceklerini ifade etti ancak yetkililer sıcak bakmadı. Başkale Kaymakamı Abdulselam Öztürk, taşımalı eğitim veren Yavuzlar Mahallesi'ndeki okulun tam kapasite dolu olduğunu, bu nedenle bunun mümkün olmadığını belirtirken, ilçe merkezindeki YİBO'ya ise velilerin sıcak bakmadığını söyledi. Başkale Milli Eğitim Müdürü Cengizhan Öztürk, “Okul planlarımızı biz sene başında yapıyoruz. Başka okula öğrencileri taşısak mevcut öğrenci sayısı artar, Yavuzlar bunun için uygun değil. Ama bu konu ile ilgili çalışmalarımız sürüyor.” dedi.

Çukurca'da 13 terörist öldürüldü

Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki hava harekatında PKK'lı 13 terörist öldürüldü. Genelkurmay Başkanlığı son operasyonlara elde edilen sonuçları dün kamuoyuna açıkladı. 15 Kasım'daki operasyona ilişkin “Hakkâri/Çukurca'da icra edilen hava harekâtında 13 bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirilmiştir.” denildi. Ayrıca Genelkurmay Başkanlığı, Şırnak Beytüşşebap'ta bir adet el yapımı patlayıcı, 500 metre kablo ile Van Erciş'te bir roketatar, Hakkari Yüksekova'da karayoluna döşenmiş el yapımı patlayıcı ele geçirildiğini duyurdu.

Cizre'de PKK flamasını indiren polise ateş açıldı

Şırnak'ta Cizre yakınlarındaki Çarkendal Tepesi'ne PKK'lılarca dikilen sözde PKK flamasını indirmek için polis operasyon düzenledi. Bu sırada yaklaşık 500 metre uzaklıktaki Sur Mahallesi'nde bulunan PKK'lı teröristler, uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Yaklaşık 30 dakika süren çatışmadan sonra örgüt flaması indirilerek yerine Türk bayrağı dikildi. Operasyonu tamamlayan polisler, bir süre dalgalanan bayrağı sökerek yanlarında götürdü.

Silvan protestosunda market yağmalandı

Adana'da önceki gece Silvan olaylarını protesto eden ve terör örgütü lehine sloganlar atan bir grup, Şehitlik Caddesi'ndeki bir markete yöneldi. Kapalı olan markete pompalı ve uzun namlulu silahlarla ateş eden göstericiler, işyerinin kepenklerini kırdı. Markette bulunan ürünler yağmalandı, daha sonra market grup tarafından ateşe verildi. Zırhlı araçlar ve uzun namlulu silahlı polislerin eşliğinde market temizlendi. İtfaiye ekipleri tarafından söndürülen ve 50 bin liranın üzerinde hasarın meydana geldiği market daha önce de 3 defa kundaklanmıştı.

Hendek kapatmaya giden polise saldırı

Şırnak'ın İdil ilçesindeki PKK'nın kazdığı hendekleri kapatmak için güvenlik güçleri sabah 05.00 sularında Yeni Mahalle'ye operasyon düzenledi. Çok sayıda zırhlı araç ve kepçelerle mahalleye giren polise PKK'lı teröristler otomatik silahlarla ateş açtı. Güvenlik güçlerinin karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Silah seslerinin üzerine mahalleye giden bir grup güvenlik güçleri ile PKK'lı teröristlerin arasına girerek çatışmayı engellemeye çalıştı. Çatışma nedeniyle yüzlerce öğrenci okula gidemedi.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol