Öğretmen Diyarı

25 OKULA ‘TEOG’ SORUŞTURMASI!

 

Milli eğitim bakanlığı ısrarla bildiğini okumaya, yargı kararlarını uygulamamaya devam ediyor.


Sorunun biri bitmeden diğer başlıyor. Sorumsuzluk, adaletsizlik, ilgisizlik, vurdumduymazlık, keyfilik diz boyu.


Çakma puanlarla görevlendirilen okul müdürlerinin beceriksizliklerini yazmaktan kalemimde mürekkep tükendi.


Haksız ve yanlı atandıkları, yandaş oldukları yargı kararlarıyla da tescil edilen müdürlerin acemiliğini söylemekten dilimde tüy bitti, yoruldum.


Ama onlar hala hak etmedikleri o koltuklarda hiçbir şey olmamış gibi oturmaya devam ediyor.


Son yıllarda bakanlığı yasa ve sıkça değiştirdikleri yönetmeliklerle değil de yönergelerle ve genelgelerle yönettiğini sanan milli eğitim bakanlığı uygulamalarına alıştık.


Sınavlardaki beceriksizlikleriyle müdür ve yardımcılarını görevlendirmedeki keyfiliklerini de sineye çeker olduk.


Deşikliklere bırakın öğrencileri, okul müdür ve yardımcılarıyla öğretmenler de yetişemez, uyum sağlayamaz oldu.


“Ben yaptım oldu. Benim dediğim doğrudur” mantığıyla hareket eden bakanlıkta hukuksuzluk, sorumsuzluk, haksızlık diz boyu.


Hangi birisini sayayım. Koskoca milli eğitim bakanlığı, Danıştay 8. Dairesinin kararı sonrası İngilizce sorusunun yanlış sorulduğunu kabul ediyor.


Özür dilemek yerine sınava giren tüm öğrencilere doğru yapmış gibi tam puan veriliyor.


29 bin 300’ü Kocaeli’de olmak üzere toplam 1 milyon 300 bin ortaokul 8. sınıf öğrencisinin girdiği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavında on binlerce öğrencinin seçmeli ders notu e-okul sistemine girişi unutuluyor.


Öğrencilerin Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) değerlendirmeleri seçmeli ders notu dikkate alınmadan hesaplanıyor.


Ama milli eğitim bakanlığı yetkilileri, TEOG sınavından hiçbir şey olmamış gibi “Yanlış soruyu herkesin doğru yaptığını kabul ederek kimseyi mağdur etmedik. Okul müdürleri ve yardımcılarının unuttuğu seçmeli ders notlarını geç de olsa farkına varınca girdik. Ne var bunda? Alt tarafı üç beş kişiyi ilgilendiren seçmeli ders” diyebiliyor.


Liyakatlı, başarılı müdürleri öğretmen yaparak itibarsızlaştıran zihniyeti savunanlar, okullarda sosyal barışın bozulmasına neden olan müdürlere alkış tutanlar skandal not unutmayı sıradan bir uygulama gibi algılayabiliyor.


Bu işlemin kamuoyunda duyulmaması için, “gizli ve acil” damgalı yazılarla müdürlerin dikkati çekiliyor, unutulan notların girilmesi için sistem hafta sonu açıp kapatılarak hiçbir şey olmamış havası yaratılıyor.


Her konuda ahkam kesen, mangalda kül bırakmayan, her şeyi bildiklerini sanan anlı şanlı yöneticiler ise susuyor.


Tamam da okul yöneticilerinin ihmali, unutkanlığı, sorumsuzluğu, beceriksizliği sonucu bugünlerde tercih yapan öğrencilerin mağduriyeti ve yaşadıkları travma ne olacak? Bedelini kim ödeyecek?


25 OKULDA 1000 ÖĞRENCİ


Böylesi hayati önem taşıyan, öğrencilerin geleceklerini doğrudan ilgilendiren Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) değerlendirmelerinde bazı öğrencilerin seçmeli ders notlarının e-okul sistemine işlenmemesinden Kocaeli’de nasibini aldı.


İzmit 50. Yıl Cumhuriyet, İzmit Ford Otosan, Alikahya Fatih, Körfez Pektim, Körfez Halide Edip Adıvar, Gebze Mustafa Paşa Ortaokullarının da bulunduğu


yaklaşık 25 okulda bin kadar öğrencinin seçmeli ders notlarının e-okul sistemine işlenmesi unutuldu.


Seçmeli ders notları e-eğitim sistemine işlenmeyen yaklaşık bin öğrencinin notları, sistem sessiz sedasız gizlice açılarak işlendi.


Kocaeli milli eğitim yöneticileri, şeffaf olmak, hatayı kabul etmek yerine “Abartılacak bir şey yok. Hiçbir öğrenci mağdur edilmedi. Zaten sisteme girişi unutulan öğrenciler devamsız ve başarısız öğrencilerdi” diyerek hatayı küçümseyebiliyorlar.


Müdür görevlendirmelerinin keyfi, yanlı, haksız olduğu Danıştay başta olmak üzere yerel idare ve bölge mahkemelerce tescil edilmesine rağmen Yürütmenin Durdurulması kararlarının uygulanmıyorsa seçmeli dersin e-okul sistemine girmesinin unutulması normaldir.


Anayasa, yasa, yönetmelik, yönerge ve uyarılara rağmen Muammer Dereli Fen Lisesi başta olmak üzere birçok Anadolu lisesinde okullar dershaneleşirken, öğrencilerden 2.500-3.500 TL arası ücret alınırken seçmeli dersin e-okul sistemine tercihler yapılırken girilmesini yadırgamamak lazım.


MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLMİŞ!


Milli eğitim bakanlığının uyarısı üzerine seçmeli ders notunu e-okul sistemine girmeyi unutan 50. Yıl Cumhuriyet, Ford Otosan, Fatih, Petkim, Halide Edip Adıvar, Mustafa Paşa Ortaokullarının da aralarında bulunduğu 25 okulda müfettiş görevlendirilmiş!


Müfettişler okullara giderek seçmeli ders notunun e-okul sistemine girişinin unutulmasını araştırmışlar, sorumluları bulmuşlar, rapor tutmuşlar, milli eğitim il müdürüne vermişler!


Sonuç? Bundan önceki; ilçe milli eğitim müdürünün parti kongresine ve toplantılarına katıldığının görüntülenmesine, şube müdürünün evrakta sahtekarlık yaptığı iddiasını kabul edilmesine, müdür görevlendirmelerinin keyfiliği yargı karlarıyla belgelenen müdürlerin görevlendirmelerinin iptal edilmediği gibi bu dosyada hiçbir şey olmamış gibi kapatılacaktır.


Dahası, önceki inceleme ve soruşturmalarda olduğu gibi bu son incelemede de “Sen onlara bakma, aferin. Bildiğini okumaya devam et koçum” denerek öncekilerde olduğu gibi ödüllendirileceklerdir.


Son bir not; Eğitim Bir Sen üyeleri korunup kollanırken diğer sendika üyeleri “paralelci, cemaatçi, gezici, solcu” gibi sıfatlarla fişlenerek sürgüne gönderilmeye devam edilecektir.


Galip ATAMAN


Kaynak: www.mavikocaeli.com

Anahtar Kelimeler:
okula teog soruşturması

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol