Öğretmen Diyarı

23-24 NİSAN\'LA İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR !

23-24 Nisan’da Kimler Tatil Yapacak?


* 23 Nisan 2014 Çarşamba günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi tatil olup, tüm okullar ve resmi kurumlar kapalıdır. Bütün kamu görevlilerine ve tüm öğrencilere tatildir.


* MEB Çalışma Takvimine bakıldığında


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı:


a) Okul Öncesi İlkokul, Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokullarında: 23 - 24 Nisan 2015


b) Ortaöğretim ve Yaygın Eğitim Kurumlarında: 23 Nisan 2015 Perşembe günü tatil olarak görünmektedir.


23-24 Nisan’da Öğretmenlerin Ek Dersi Kesilir Mi?


* Milli Bayramlar nedeniyle tatil edilen ve ders yapılamayan hallerde bütün okul yöneticilerine ve öğretmenlere ek ders ücreti normal olarak ödenecektir.


Bakınız: Toplu Sözleşme Hükümleri ve Ek Ders İlgili Maddeleri


Toplu Sözleşme Maddesi


Madde 2- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.


Ek Ders Yönetmeliği Maddesi


İl düzeyinde millî ve mahallî bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.


Bir Diğer Konu Ücretli Öğretmenlerin ve 23-24 Nisan Günlerine gelen Egzersiz çalışmalarının EK DERSİ:


*Ücretli öğretmenler, girdikleri ders saatine göre ücret almaktadır. Tatillerde ek ders ücreti kesilmektedir. Ancak 23 Nisan günü ücretli öğretmenler, kutlama programlarında görev alırsa yani resmi olarak Okul veya MEM’ler tarafından görevlendirirlerse 23 Nisan gününün ek dersini alabilmeleri gerekir.


Egzersiz Çalışmalarında zaten çalışma planın yıllık plan yapılırken resmi tatil günleri planlanarak yapıldığı için kesinti söz konusu olamaz.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim