Öğretmen Diyarı

2016 yılında eğitimde neler oldu? Neler değişti?
Eğitim dünyası bu yıl çok badireler atlattı. Çok dolu bir yıl geçirdi. Milli Eğitim Bakanı değişti. Darbe girişiminin ardından gündemimize kapatılan okullar, üniversiteler; açığa alınan, görevden alınan öğretmenler girdi. Çok tartışmalı değişimler oldu; sözleşmeli öğretmenlik, proje okullar düzenlemesi, rektörlük seçimlerinin kaldırılması gibi. Bu yıl neler yaşadık detaylıca bir bakalım istedik ve bu haberi hazırladık...


4 Ocak 2016- Özel okula kayıtta sözleşme yapılması kararı alındı

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü 4 Ocak’ta il milli eğitim müdürlüklerine ‘öğrenci kayıt sözleşmesi’ başlığıyla bir yazı gönderdi. Buna göre özel okullarda kayıtlar bu sözleşmeye göre yapılacak. Artık kolejler, velilerden eğitim ve öğretim ücretini kurum adına açılan ve Valiliğe bildirilen banka hesap numarasına yatırılmasını isteyecek. Sözleşmenin damga vergisine tabi olması nedeniyle hem kolejlere hem de velilere maddi yük gelecek.

7 Ocak 2016- Sahte diplomalı öğretmenler tespit edildi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bazı sahte diplomalarla müracaat edip, öğretmen olarak göreve başlamış 50-60 kişinin tespit edildiğini bildirerek, "Muhtemelen bu çete veya çeteler, şubat atamaları için de bazı öğretmen adaylarına musallat olabilir. Çok ciddi paralarla, 30-40 bin lira alarak bu sahte diplomaların pazarlandığına dair bir duyum da geldi" açıklamasını yaptı.       

7 Ocak 2016- Üniversiteye girişte ek puan uygulaması kaldırıldı

Mesleki ve teknik liselerden mezun olan öğrenciler, üniversiteye girişte ek puan almayacak. Aslında ek puan 2012 tarihli kamuoyunda 4+4+4 kanunu olarak bilinen yasayla kaldırılmış, 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanacağı belirtilmişti. O öğrenciler bu yıl üniversite sınavlarına girince uygulama gündeme geldi.

11 Ocak 2016-  Sürücü kursları için 'yüzde 55' başarı kriteri getirildi

MEB, 5 Aralık 2015 tarihli Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği hükümlerine göre düzenlenen Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Direksiyon Eğitimi Dersi Sınav Yönergesi'nde değişikliğe gitti. Kurs tarafından yapılan direksiyon eğitimi dersi ön sınavında başarılı olan ve modül üzerinden onay verilerek milli eğitim müdürlüğü tarafından yapılan direksiyon eğitimi dersi sınavına giren kursiyerlerin başarı oranı yüzde 55'in altında kalırsa ilgili kurs hakkında inceleme ve soruşturma başlatılacak. Soruşturma sonunda düzenlenen raporda yeterli eğitim verilmediğinin tespit edilmesi halinde bir sonraki ayı takiben kursa bir dönem kursiyer kaydı yapılmasına izin verilmeyecek. 

11 Ocak 2016-   Trafik adabı dersleri başladı

Özel motorlu taşıt sürücüleri kurslarına kayıt olan kursiyerlere 1 Ocak 2016 itibarıyla "trafik adabı" dersi verilmeye başlandı ve teorik sınavda bu dersle ilgili sorular soruluyor.

17 Ocak 2016- "Mezun Sorgulama ve Doğrulama Sistemi" uygulamaya sokuldu

YÖK tarafından diploma sahteciliğinin önüne geçmek için "Mezun Sorgulama ve Doğrulama Sistemi"ni uygulamaya soktu.

19 Ocak 2016- Sahte diplomalı 71 öğretmenin görevine son verildi

MEB sahte diplomayla öğretmenlik yaptığı tespit edilen 71 öğretmenin görevine son verdi. MEB ayrıca, KPSS'nin ilk uygulandığı 1999 yılından bu yana yapılan atamalara ait, geriye dönük bütün öğretmenlerin diplomalarının mercek altına alındığı ayrıntılı inceleme süreci başlattı. 

19 Ocak 2016- Ödevler yasaklandı

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilere yarıyıl tatilinde ödev verilmemesi için 81 ilin Milli Eğitim Müdürlükleri'ne genelge gönderdi. Genelgede ''Öğrencilerin yeni döneme sağlıklı ve dinlenmiş bir şekilde başlamaları ve ilgi alanlarına zaman ayırabilmeleri için yarıyıl tatilinde ödev verilmeyecek'' ifadelerine yer verildi. 

29 Ocak 2016- Ders kitapları güncellendi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) lise kademesinde okutulan 110 ders kitabından 95'ini inceledi. Güncellenen kitaplar, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında kullanıldı. Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce ders kitaplarının niteliğini artırmak için yürütülen çalışma kapsamında, mevcut programlara göre hazırlanan ve liselerde okutulan ders kitapları bütüncül bir bakış açısıyla, Anayasa ile yasalara uygunluk, içeriğinin bilimsel ve dil yeterliliği, görsel-tasarım açısından yeterlilik, tarihsel, kültürel, dini ve milli hassasiyetler bağlamında incelendi.
Komisyon üyeleri ile yazarlar tarafından düzeltilerek Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığına gönderildi.

9 Şubat 2016- 30 bin öğretmen ataması gerçekleşti

17 Şubat 2016- İstanbul Milli Eğitim Müdürü değişti

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız’ın Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı olarak atanmasının ardından İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’ne MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci getirildi.

19 Şubat 2016- Tercih sayısı 24'e düşürüldü

YÖK son tercihlerin adaylarca genelde özensiz yapılması, tercih edip kayıt hakkı kazandığı halde kaydolmayanların, sınava tekrar girişleri artırması ve bu kontenjanların kullanılamaması gibi faktörleri göz önüne alarak, 30 olan üniversite tercih sayısını 24 olarak belirledi.

29 Şubat 2016- Aday öğretmen yetiştirme programı başlatıldı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) ilk kez uygulanan 30 bin aday öğretmeni yetiştirme programı başlatıldı. 
 
5 Mart 2016- Kantinde satılan ürünlere sınırlama getirildi

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda satışı yapılacak gıda ve içeceklerin kriterlerini yeniden belirledi. Kantinlerde kızartma, cips, çikolata, gofret, şeker, kek ve tatlandırıcılı içecek gibi birçok ürünün satılması yasaklandı.

10 Mart 2016- YÖK Program Atlası çıkarıldı
 Yükseköğretim Program Atlası'nda Lisans Tercih Sihirbazı, Önlisans Tercih Sihirbazı, Mezun Başarı Atlası, YÖK Lisans Atlası, YÖK Önlisans Atlası, YGS-LYS Net Sihirbazı, Başarı Sırası Sihirbazı başlıklarında 7 modülde arama yapılabiliyor.

13 Mart 2016- Şırnak'ta YGS yapılamadı
Şırnak'ta güvenlik nedeniyle YGS yapılamadı. Sınava girecek 7 bin 927 öğrenci Batman, Siirt ve Gaziantep'de sınava girdi.

12 Nisan 2016- Özel öğretim kurslarına 5 bilim grubunda hizmet hakkı verildi

Danıştay’ın özel öğretim kurumlarıyla ilgili genelgedeki "en fazla 3 bilim grubunda kurs açılabileceği" düzenlemesinin yürütmesini durdurmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) yeni düzenleme yapıldı. Düzenlemeyle özel öğretim kurumlarının 5 bilim grubunda kurs açabilmesine imkan sağlandı.

24 Mayıs 2016- İsmet Yılmaz Milli Eğitim Bakanı oldu

Mili Savunma Bakanlığı görevini yürüten İsmet Yılmaz, Nabi Avcı yerine yeni hükümetin Milli Eğitim Bakanı oldu
        
17 Haziran 2016- 2015-2016 eğitim öğretim yılı sona erdi

Yaklaşık 18 milyon öğrenci için 2015- 2016 eğitim öğretim yılı sona erdi. 

28 Haziran 2016- Türkiye Maarif Vakfı Kanunu yürürlüğe girdi

Türkiye Maarif Vakfı Kanunu, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanuna göre, İstanbul merkezli Türkiye Maarif Vakfı kuruldu. Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığına Prof. Dr. Birol Akgün seçildi. Vakıf, yurt dışında okul öncesinden üniversite eğitimine kadar tüm eğitim süreçlerinde burslar verecek, okul, eğitim kurumu ve yurt gibi tesisler açacak, yurt içi de dahil olmak üzere bu kurumlarda görev alabilecek eğitmenleri yetiştirecek, bilimsel araştırmalar ve araştırma-geliştirme çalışmaları yapacak.

15 Temmuz 2016- Darbe girişimi yaşandı, en çok eğitim dünyasını etkiledi

Darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında hazırlanan ilk Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantısı nedeniyle 934 okul, 15 üniversite, 109 öğrenci yurdu kapatıldı. Yine kapatılan 19 sendika, bin 125 dernek, 104 vakıf arasında da eğitimle ilgili kurumlar da yer aldı. Binlerce öğretmen açığa alındı.

27 Temmuz 2016- Sözleşmeli öğretmenlik geldi
        
OHAL kararnamesiyle sözleşmeli öğretmenlik kesinleşti. Sözleşmeli öğretmen alımı, genel şartlar ile öğretmen kadrosuna atanabilmek için aranan özel şartları taşıyanlardan, KPSS puan sırasına konulmak kaydıyla yapılacak. Her bir pozisyonun üç katına kadar aday arasından Bakanlık tarafından yapılacak sözlü sınav başarı sırasına göre atama yapılacak. Madde uyarınca atanan sözleşmeli öğretmenler dört yıl süreyle başka bir yere atanamayacak, istihdam edilen öğretmenin eşi bu öğretmene tabi olacak.
Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulacak, sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği dört yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanacak.
Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapacak, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmayacak.

31 Temmuz 2016- Milli Savunma Üniversitesi kuruldu

Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde Milli Savunma Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kuruldu. Milli Savunma Üniversitesi, rektörlüğe bağlı olarak, kurmay subay yetiştirmek ve lisansüstü eğitim vermek amacıyla yeni kurulan enstitülerden, kara, deniz ve hava harp okullarından, astsubay meslek yüksekokullarından oluşacak. 

1 Ağustos 2016- 2010 KPSS'nin 'Genel Yetenek ve Genel Kültür' kısmı iptal edildi

Soruların sınavdan önce dışarıya sızdırıldığı iddiaları üzerine "Eğitim Bilimleri" kısmı iptal edilen 2010'daki Kamu Personel Seçme Sınavı'nın (KPSS) "Genel Yetenek ve Genel Kültür" bölümü de iptal edildi.

5 Ağustos 2016- Özel öğretim kurslarına yeniden ‘bilim grubu’ sınırlaması getirildi

Milli Eğitim Bakanlığı 18 Eylül 2015’te yayımladığı özel öğretim kurumlarıyla ilgili genelgede bu merkezlerde en fazla üç bilim grubunda kurs açılmasına izin vermişti. Şubat 2016’da ise Danıştay bu maddeyi iptal edince, MEB özel öğretim kurslarında ‘bilim grubu’ yani açılacak ders sayısını beşe çıkarmıştı. 5 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile ‘bilim grubu’ sayısı bire düşürüldü. Böylece özel öğretim kursları, daha önce Talim Terbiye Kurulu tarafından Türk dili ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya ve felsefe olmak üzere belirlenen sekiz bilim grubundan sadece birini seçerek ders verebilecek.  

11 Ağustos 2016- Kapatılan üniversitelerin öğrencilerine 'özel öğrenci' statüsü

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), FETÖ'nün darbe girişiminin ardından çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin, ÖSYM tarafından merkezi olarak yerleştirildikten sonra, isterlerse kapatılan vakıf yükseköğretim kurumunun bulunduğu ildeki devlet veya vakıf yükseköğretim kurumlarında "özel öğrenci" statüsünde ders alabilecekleri bildirildi.

1 Eylül 2016- Proje okullarla ilgili yönetmelik yayınlandı

MEB Özel Program ve Proje Uygulanan Eğitim Kurumları Yönetmeliği 1 Eylül'de Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelikte yasası 2014'te çıkan "Proje okullar" ile ilgili detaylar yer aldı. Yöneticilerin ve öğretmenlerin 8 yıldan fazla süreyle yönetici veya öğretmen olarak görev yapamayacağı yönündeki karar günlerce protesto edildi. Aralarında İstanbul Erkek, Cağaloğlu, kabataş gibi gözde okulların da yer aldığı 155 proje okulda 1187 öğretmenin görev yeri değiştirildi. Bazı okullarda öğretmenlerin yüzde 70'i başka okullara tayin edildi.

2 Eylül 2016- KPSS'siz atama

Olağanüstü Hal Kanun Hükmünde Kararnamesi'ne göre 8/2/2007 tarihli ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında faaliyet gösteren dershaneler ile öğrenci eğitim etüt merkezlerinde 14 Mart 2014 tarihi itibariyle 6 yılını doldurmuş olan öğretmenlere, önümüzdeki dönemlerde Milli Eğitim Bakanlığı'nın gerçekleştireceği sözleşmeli öğretmen atamalarına KPSS puanları olmadan başvuru yapabilme hakkı verildi. Bu kapsamda 5 bin dershane öğretmeni başvuruda bulundu.

2 Eylül 2016- Kadrolar değişti

 Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamındaki araştırma görevlilerinin kadroları 33/a'dan 50/d'ye geçirilip sözleşme süreleri 1 yıl ile sınırlandırıldı.
2 Eylül 2016- Kapatılan 53 okulun lisansı iade edildi

Olağanüstü Hâl kapsamında lisansları iptal edilen 1.043 özel öğretim kurumundan 53 özel okul ve 1 özel yurdun lisansları, 673 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile iade edildi. 

8 Eylül 2016- MEB'de 11 bin 285 öğretmen açığa alındı

Milli Eğitim Bakanlığı'nca terör örgütü ve uzantılarına destek verici nitelikte faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle 11 bin 285 öğretmen açığa alındı. Bu öğretmenlerin büyük kısmı göreve iade edildi.

19 Eylül 2016- 2016-2017 eğitim öğretim yılına "15 Temmuz"la başlandı

18 milyonu aşkın öğrenci 19 Eylül'de ders başı yaptı.  2016-2017 eğitim-öğretim yılının ilk haftasında, okullarda, "15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma" temasıyla sunumlar yapıldı, yarışmalar ve çeşitli etkinlikler düzenlendi.

24 Ekim 2016- Öğretmenlere performans sistemi geldi

Bakan İsmet Yılmaz, Antalya'daki Eğitim Kongresi'nde öğretmenlere performans sistemi getireceklerini açıkladı. Buna göre öğrenciler ve velilerin değerlendirmelerinin dikkate alınacağı kriterler gelecek.

29 Ekim 2016- Rektörlük seçimleri kaldırıldı

675 ve 676 sayılı KHK'lar ile rektörlük seçimleri değişti. Artık devlet üniversitelerinde rektör, YÖK tarafından önerilecek üç aday arasından Cumhurbaşkanı tarafından atanacak. Bu çerçevede ilk, Boğaziçi Üniversitesi'ne Prof. Dr. Mehmed Özkan rektör olarak atandı.

20 Kasım 2016- KPSS'ye rekor katılım

Ortaöğretim mezunlarının girdiği KPSS'de yaklaşık 3,5 milyon aday yarıştı. Bu sayı adeta bir rekordu.

30 Kasım 2016- Yurt yangınları

Adana'nın Aladağ ilçesindeki Süleymancılar cemaatine ait kız öğrenci yurdunda çıkan yangında 11'i öğrenci, 1'i eğitmen olmak üzere 12 kişi yaşamını yitirdi. Bu olaydan sonra Tokat, Kütahya, İstanbul, Mardin ve Bolu'daki yurtlardan da yangın haberleri geldi.


6 Aralık 2016- PISA 2015 sonuçları açıklandı. Biz yine sınıfta kaldık

72 ülkeden 15 yaşındaki yaklaşık 540 bin öğrencinin fen, matematik ve okuma becerilerinin bilgisayar tabanlı testlerle ölçüldüğü Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) 2015'te Türkiye, Fen'de 52., Matematik'te 49., Okuma becerilerinde 50. sırada yer alarak son 12 yılın gerisine düştü.

9 Aralık 2016- Sınavlardaki jokerlere hapis cezası

Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'a göre, başkasının yerine merkezi bir sınava giren ve "joker" olarak adlandırılan kişiler ile gerçek adaylar, bir yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak.

9 Aralık 2016- Çıraklık eğitimi zorunlu ortaöğretim kapsamına alındı

Zorunlu ortaöğretim eğitimi kapsamına çıraklık eğitimi de dahil edildi. Ortaöğretimin ilköğretime dayalı 4 yıllık zorunlu örgün veya yaygın öğrenim veren genel, mesleki ve teknik öğretim kurumları ile mesleki eğitim merkezlerinin tümünü kapsayacağı belirtildi.

Sınavsız geçiş kaldırıldı

Meslek liselerinden üniversitelere sınavsız geçiş kaldırılarak yerine ek puan getirildi.

10 Aralık 2016- TEOG sorularına dava açıldı

TEOG kapsamında düzenlenen birinci dönem ortak sınavlarındaki Türkçe'den 2, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi'nden 1, Matematik'ten 1, T.C. İnkılap Tarihi Atatürkçülük'ten de 1 olmak üzere 5 sorunun iptali için dava açıldı.

20 Aralık 2016-  19 üniversite için 358 rektör adayı

Rektörlük seçimlerinin kaldırılmasıyla atamayla rektör belirlenecek üniversiteler için YÖK adaylık başvurularını aldı. 19 üniversite için 358 rektör adayı başvurdu.

21 Aralık 2016- Eğitim fakültelerine baraj getirildi

Eğitim fakültelerine 240 bin başarı sırası sınırlaması getirildi. Ayrıca kimya, okul öncesi, özel eğitim, din kültürü ve ahlak bilgisi gibi öğretmenlik bölümleri ile ilahiyat ve İslami ilimler fakülteleri artık YGS yerine LYS puan türünden öğrenci alacak

21 Aralık 2016- Öğretmenlik bölümlerine LYS şartı 

Beden eğitimi, spor öğretmenliği, kimya öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği gibi, özel eğitim öğretmenliği gibi programlar YGS ile öğrenci alıyorlardı. YGS ile öğrenci alan öğretmenlik programları LYS'ye nakletme kararı alındı.  

21 Aralık 2016- İlahiyat fakültelerine YGS değil LYS ile girilecek

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Yükseköğretim Kurulu olarak ilahiyat fakültelerine, İslami bilimler fakültelerine artık bu yıldan itibaren ikinci aşamadan öğrenci alınacağını açıkladı.

22 Aralık 2016- 5 bin kişi ihraç edildi

YÖK, 22 Aralık itibariyle 3 bin 850 akademik, 947 idari olmak üzere toplam 4 bin 797 kişinin üniversitelerden ihraç edildiğini, 16 kişinin geri döndüğünü açıkladı. FETÖ bağlamında açığa alınan 3 bin 25 kişinin 1.079'u göreve iade edildiği, incelemeler sürüyor.


Kaynak: http://www.egitimajansi.com/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol