2016 Şubat döneminde atanan öğretmenler 2017 Şubatta eş durumu tayini istiyor
Bildiğiniz üzere başarıya odaklanmış her alanda oluşumlar sistemler üzerinden yapılır. Sistem kurulur işlemeye devam eder. Sistemin içinden çıkanlar da olur sisteme yeni giriş yapanlar da ancak sistem işlemeye devam eder. Hatta sisteme yeni giriş yapanlar bu düzeni bozmadan sistemi geliştiren ve kolaylaştıran uygulamalara imza atar. Bu şekilde kalıplaşmış ancak yenilenmeye hazır olan bir sistemle istenen ürünler alınır.Bu bağlamda bir sisteme ihtiyaç duyan en önemli alanlardan birisi de eğitimdir ancak yıllardır ülkemizde bir eğitim sistemi oluşturulamamaktadır. Bunun en önemli nedenlerinden birisi eğitim sistemi kurmak yerine ben yaptım oldu sistemlerinin kurulmasıdır.

Planlaması yapılmadan yararı nedir, zararı nedir diye bakılmadan çoğu karar uygulamaya alınmaktadır.2016 yılının sürprizi de adaylık sürecinin yeniden tanımlanmasıydı. Şubat 2016’da atanan öğretmenler Mart – Eylül arasında kalan süreyi danışman öğretmenlerinin yanında geçirdikten sonra Eylül ayında göreve başlayacaklardı. Bu 6 aylık süre içerisinde sınıf içi, okul içi ve dışı olmak üzere haftanın 5 günü çalışma yapacak olan öğretmenler, sınıfta danışman eşliğinde ders öncesi hazırlık, plan, materyal hazırlama gibi süreçlerden geçecekler, danışmanının anlattığı dersleri izleyecekler, okul içi çalışma kapsamında da ilgili müdür yardımcısıyla zümre ve veli toplantılarına katılacaklar, nöbet tutan danışmanla okulun işleyişini tanıyacaklar, okul dışı çalışma için haftanın bir gününde bulunduğu şehri tanımasına dönük etkinlikler gerçekleştireceklerdi.

Tüm bunlara rağmen 6 ay boyunca yoğun tempoda görev alan aday öğretmenler için Mart – Eylül arasında geçen süre ne adaylıktan ne de görev süresinden sayılmaktadır. Buradan yola çıktığımızda da evli olan öğretmenlerin ailelerini birleştirme hayalleri suya düşmektedir çünkü yönetmelikte yer alan maddeler gereğince yeni atamalarda bir yılını doldurmayan öğretmenler eş özrü tayini isteyemiyor. Bu da Şubat 2016’da atanan öğretmenlerin eş özrü tayini için 1,5 yıl beklemesi ve 2017 yaz döneminde eş özrü tayini isteyecekleri anlamına geliyor.

Aile kavramının öneminden bahsetmeye gerek bile görmüyoruz. Nasıl ki öğrenciyi anne babasından ayırırsanız verim alamayacağınız gibi eşinden, evladından ayrı kalan, sürekli kavuşacağı günü bekleyen ve anayasada bu hakkı korunmasına rağmen elinden alınan öğretmen nasıl verimli olabilir?
Finlandiya eğitim sistemini yakalamak istiyorsak oradaki “mutlu öğretim mutlu öğrenim” felsefesini hayata geçirmek gerekiyor. Sürekli olarak öğretmenlerin aleyhinde değişen yönetmelik maddelerinden sonra öğretmenin işinde mutlu olması nasıl sağlanabilir?

Zaten eş özrü tayinlerinde büyük sıkıntılar varken tek suçu 2016 Şubat ayında atanmak olan öğretmenlerin Şubat 2017’de yapılacak olan eş özründen mahrum bırakılması doğru bir uygulama değildir. Bu öğretmenler yetişme sürecini saksıda değil bizzat okullarda, sınıf içi etkinliklerde, idarenin yanında vakit harcayarak geçirmiştir. Bu nedenle yetişme sürecide görev süresinden sayılmalı ve öğretmenlerin eşlerine kavuşmasının yolu açılmalıdır. Sendikaların da aile birliğine verdiğine önemi bilerek bu konuya eğilmelerini ve destek olmaları gerekmektedir.Tavsiyemiz yetişme sürecinin üniversite 1. sınıftan başlatılması ve son sınıfa gelmiş öğretmen adayının bu şekilde hazır olmasıdır. 4 sene gibi geniş bir zaman varken 6 ay gibi dar bir zamana yerleştirilen bu süreçle verim alınamayacağı gibi insanların hayatından da zaman çalınmaktadır..Sayısı 3500’e ulaşan ve facebook’ta grup oluşturan öğretmenlerimizin temennisi ise 2017 eş özründe 2016 Şubat ataması öğretmenlerine de eş özrü tayini hakkının verilmesidir.

Şubat 2016’da atanan öğretmenlerin kararnamelerin gecikmesi nedeniyle Mart ayının çeşitli günlerinde göreve başladığı unutulmamalı ve bu nedenle eş özrü tayini için baz alınacak tarih 31 Mart 2017 olmalıdır.

 

ÖĞRETMEN DİYARI ÖZEL HABERİDİR

Aktif link belirtmeden ve izinsiz haberi kullanan siteler hakkında gerekli yasal işlem takibi yapılacaktır.


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Blc 6 ay önce

Bu hak bizlere taninmali.. meb in uyguladigi bir deneme suresi yuzunden neden biz ailemizden uzak kaliyoruz? Yetistirme surecini biz istemedik ki simdi cefasini cekelim....

Avatar
Ayşe Uğur 6 ay önce

2016 şubatta atanan öğretmenlere 2017 şubatta eş durumu tayini verilmelidir bizlerin sesini duyurdugunz için tesekkurler

Avatar
Gözde 6 ay önce

Ailelerimize kavuşmak için dört gözle bekliyoruz. Yer değiştirecek olan son kadrolu atama olduğumuzdan bu hak bizlere tanınmalı. Desteklerinizi bekliyoruz.

Avatar
Hanifi Kaloğlu 6 ay önce

2016 şubatta atanan öğretmenlere 2017 şubatta eş durumu tayini verilmelidir.

Avatar
Kübra Kaloğlu 6 ay önce

2016 şubatta atanan öğretmenlere 2017 şubatta eş durumu tayini verilmelidir.

Avatar
feyza tok 6 ay önce

2016 şubatta atananlar olarak 2017 şubatta eş tayini istemek hakkımız

Avatar
Hll 6 ay önce

2016 Şubat atamasında atanan öğretmenlere 2017 şubatta eş durumu tayini verilmelidir.

Avatar
Gkhngns 6 ay önce

2017 şubat ayında gercekten mağduriyetleein giderileceğine inancım sonsuzdur

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim