Öğretmen Diyarı

2016'da 2. İL İÇİ VE 2. İL DIŞI ATAMA OLACAK MI?
 2016 İl içi ve il dışı tayin döneminde ataması gerçekleşmeyen öğretmenler, sıraların ikinci kez çalıştırılıp çalıştırılmayacağını merak etmektedirler. Sitemize mail yolu ile ulaşan öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sıraları tekrar çalıştırılmasını talep etmektedirler.
Milli Eğitim Bakanlığı’nca, geçtiğimiz günlerde öğretmenlerin il içi tayin sonuçlarının açıklanmasının ardından, bu gün de iller arası tayin sonuçları açıklandı. Tayini çıkan tüm öğretmenlerimize yeni görev yerlerinin Kamubiz.com olarak hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Ancak yer değişikliği gerçekleşmeyen, tayin beklentisi içerisindeki diğer öğretmenlerimize de, sıraların ikinci kez çalıştırılma olanağının mümkün olduğunu belirtmek istiyoruz.

 

2016 İl içi ve il dışı tayin döneminde ataması gerçekleşmeyen öğretmenler, sıraların ikinci kez çalıştırılıp çalıştırılmayacağını merak etmektedirler. Sitemize mail yolu ile ulaşan öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sıraları tekrar çalıştırılmasını talep etmektedirler.

Bakanlığın geçmiş yıllardaki uygulamalarına bakarak, sıraların ikinci kez çalıştırılabileceğini öngörebiliriz. Çünkü:

1-      İl içi atamalardan sonra yapılan il dışı atamalar ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme işlemleri sonrası  okul ve kurumlarda norm boşluğu gerçekleşecektir. Değim yerindeyse taşlar yerinden oynayacaktır,

 

2-      Taşların yerinden oynaması bu kadarla da kalmayacak, Ağustos ayında mazeret tayini döneminde de devam edecektir. Öğretmenlerin Ağustos ayında eş, eğitim ve diğer nedenlerle mazeret tayini isteyecek olması taşları yeniden yerinden oynatacak, yeni boş kadrolara neden olacaktır,

 

3-      Oluşan boş kadro sayısı, temmuz ayından sonra, emeklilik işlemlerinin bitmesi ile daha da artacaktır,

 

 

4-      Ayrıca yönetici görevlendirme takvimine göre, yapılacak müdür ve müdür yardımcısı görevlendirmeleri okul ve kurumlarda yeni öğretmen ihtiyacı meydana getirecektir,

 

5-      Norm kadro fazlası öğretmen varlığı,

 

6-      İstisnai olarak bu sene, Ağustos ayında ilk atama yolu ile öğretmen atamalarının gerçekleştirilmeyecek olması, sıraların ikinci kez çalıştırılması için belki de en önemli gerekçe olacaktır.

 

Sonuç olarak, Milli Eğitim Bakanlığının geçmiş yıllardaki uygulamalarına baktığımızda ve yukarıdaki gerekçeleri göz önünde bulundurduğumuzda, 2016 Ağustos ayı içerisinde il içi sıraların ikinci kez çalıştırılmasını mümkündür diyebiliriz.

 

Kaynak: Kamubiz.com Özel Haber

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Burak Öğretmen 1 yıl önce

2.il dışı öğretmenlere mutlaka açılmalı.Kontenjan azlığından birçok öğretmen istediği illere gidemedi.2.İL DIŞI AÇILSIN.

Avatar
İlkay 1 yıl önce

İkinci il içi yapılsın

Avatar
Ali 1 yıl önce

Ogretmenlerin öğrenim özrü tayininde tekrar yapsinlar

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim