Öğretmen Diyarı

2016 - 2017 MEB yurtdışı hükümet bursları başvurusu başladı
 20 Temmuz 2016 tarihinde mülakatı yapılacak olan 25 adet lisans, yüksek lisans ve doktora bursu için başvurular başladı. Başvuru son tarihi 18 Temmuz 2016. Özel şartlar şu şekildedir: Diploma derecelerinin en az “iyi” düzeyde olması gerekmektedir. Adaylar üniversiteler, bölümler ve kabul koşulu hakkında aşağıdaki internet adresinden yararlanabilirler. Lisans, yüksek lisans ve doktora için istenen düzeyde belgeleri ibraz etmeleri zorunludur.
Fas eğitim kurumlarının büyük bölümünde Fransızca eğitim yapılmaktadır. Bu nedenle adayların Fransızca bilmeleri gerekmektedir. Aksi halde adayların Rabat’ta bulunan Uluslararası Dil Merkezinde 2016-2017 akademik yılı boyunca Fransızca eğitim almaları gerekecektir. Bir yıllık Fransızca eğitim sonucunda başarılı olan öğrenciler kontenjan çerçevesince üniversite eğitimleri başlayacaktır.

Eğitim bursu bir destek bursudur. Kayıt, yurt, ulaşım ve eğitimin sürdürülmesine ilişkin diğer tüm masraflar öğrenciye aittir. Adayların kazanmaları halinde kayıt esnasında ayrıca 900 Fas Dirhem (yaklaşık 100 ABD Doları) dosya masrafı ödemeleri gerekmektedir.

Elden veya posta yolu ile teslim edilecek belgeler şunlardır: Türkçe başvuru formunun bilgisayar çıktısı, aşağıdaki internet adresinden ulaşılan adaylık formunun çıktısı, İki adet nüfus kayıt örneği, Diplomaların aslına uygun onaylı örnekleri, Not döküm belgesi (Transkript), İki adet pasaport fotokopisi (mümkün olması halinde), Bir adet yakın tarihli sicil kaydı belgesi, Devlet Hastanesinden alınmış verem başta olmak üzere bulaşıcı hastalığı olmadığını gösteren sağlık raporu, Yeni çektirilmiş 3 adet renkli fotoğraf, arkasına ad-soyad ve tabiiyet yazılması şarttır. Yüksek Lisans ve doktora tezi projelerinin bir örneği gerekli belgeler arasındadır..
Yapılan duyuruda istenen belgelerin tercüme bürosu onayından sonra Ankara’daki Fas Büyükelçiliği veya İstanbul’daki Fas Başkonsolosluğu tarafından ayrıca onaylatılması gerekmekte. Teslim edilecek belgeler üç adet  telli dosya içinde elden mülakat tarihi 20 Temmuz 2016 tarihinde saat 10.00’da  elden teslim edilmesi gerekmektedir. Başvurmak için TIKLAYINIZ. Üniversite bölüm ve kabul koşulları internet sitesi içinTIKLAYINIZ. Fransızca bilgi ve başvuru formları için TIKLAYINIZ.

Kaynak: Haber Kaynağı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim