Öğretmen Diyarı

2015 Yatılı ve Pansiyonlu Okulların Yemek Fiyatları

MEB'e bağlı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı yatılı okullarda okuyan öğrencilerin günlük yemek bedelleri 2014 yılında yaklaşık olarak aynıyken 2015 yılında farklılaşarak, genel müdürlüğe göre öğrencilerin karınlarının farklı doyduğu ortaya çıkmıştır.Bu yatılı okullarda okuyan öğrencilerin yemek bedelleriyle piyasada bir çorba içilemezken genel müdürlükler arası bu uçurum akla ziyan bir durum teşkil etmektedir. Bu oranlarla MEB''in genel müdürlükleri birbirinden bihaber, Müsteşar yardımcıları ve Müsteşar genel müdürlüklerden bihaber, MEB bakanı sayın Nabi AVCI ise Bakanlıktan bihaber olduğu ortaya çıkıyor. İşte genel müdürlüklere göre 2014 ve 2015 yılları KDV dahilyemek bedelleri:

 

                                                                       2014 Yemek Bedeli       2015 Yemek Bedeli            

 

1- Temel Eğitim Genel Müdürlüğü:                                5.40                                6.00

 

2- Ortaöğretim Genel Müdürlüğü:                                  5.80                                7.00

 

3- Din Öğretimi Genel Müdürlüğü:                                 5.80                                6.50

 

4- Mesleki Ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü:               5.75                                 5.90

 

Bu veriler ilgili genel Müdürlüklerin sitelerinden 2015 yılı için yayınladıkları pansiyon gelir-gider cetvelleri yazılarından alınmış olup bu yazılar ilgili genel müdürlüklerin sitelerinde mevcuttur. Evet değerli okurlarımız MEB'in belirlediği bu fiyatlarla bu okullarda öğrenciler 3 öğün sıcak yemek verilmeye çalışılmaktadır. Fakat sıradan bir lokantada bir çorba içemezsiniz. 3 Öğün yemeğin yanı sıra kahvaltılar açık büfe şeklinde olup yatılı öğrenciler ara öğün adı altında atıştırmalık bir şeyler de verilmektedir. İş biraz daha deşildiğinde Devlete bağlı yetiştirme yurtları ve Polis okullarında başka fiyatlarda ortaya çıkıyor. Ayrıca yine MEB'e bağlı Başkent Öğretmen Evi'nde yemek fiyatları dudak uçuklatan cinsten. Yani yukarıdaki genel müdürlüklerin yatılı öğrencilerinin üç öğün yemek bedeliyle Başkent Öğretmen Evi'nde bir çorba içmeniz mümkün değil. Ayrıca Genel Müdürlükler arasında 1.10 Lira yemek bedelindeki farklılıkta akla şu soruyu getiriyor' Acaba MEB'de genel müdürlük değişti mi öğrencilerin karınları farklı fiyatlara mı doyuyor,yoksa MEB'de kimsenin birbirinden haberimi yok. 'Mevzu biraz daha araştırıldığında bu genel müdürlükler arasında hizmet alımı personel çalıştırma sayıları, aşçı sayılarında da farklılıklar olduğu görünmektedir. Örneğin 300 yatılı öğrencisi olan bir okulda MEB Genel müdürlüğe göre 7 veya 8 Personel çalıştırılabileceğini ifade ediyor. Halbuki 7/24 işleyen yatılı okullarda personellerin izinleri ve günlük sekiz saat çalıştırılabileceği varsayıldığında bu okullardaki yemek yapma,temizlik, çamaşır yıkama, kalorifer hizmetlerinin aksamadan yerine getirilmesi için en az 20 personele ihtiyaç duyulurken MEB 7-8 Personelle bu işlerin yapılmasını istemektedir.

 

MEB yetkililerine tavsiyemiz genel müdürlükler arası yemek bedelinin önce eşitlenmesi akabinde bu yemek bedellerinin makul bir seviyeye çıkarılması yönünde olacaktır. 2015 yılı itibariyle öğrencilerin yemek bedellerinin acil olarak 10 TL'ye çıkarılması yerinde olacaktır. Personel hususundada ya bu yatılı okullara acilen Kadrolu aşçı, bekçi, Kaloriferci ataması yapması yada bu okulların yapabileceği hizmet alımı sayısını yükseltmesi gerekir.

 

Azad MEHMEDİ-Eğitim Yöneticisi

kaynak: ajanskamu.com - özel haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim