Öğretmen Diyarı

2015 KPSS Puanı Hangi Alımlarda Kullanılacak?

 KPSS her yıl yapılmasına rağmen kendi içerisinde tek yıl ve çift yıl olarak ikiye ayrılmıştır.

Sınav tek yıllarda A grubu kadrolar ve öğretmenlik alımlarına başvuru yapabilmek için gerçekleştirilirken, çift yıllarda ise B grubu kadrolar ( ÖSYM tarafından yılda iki defa yapılan merkezi atamalar) ile öğretmen atamaları için yapılır.

Her yıl KPSS'de alınan puanların geçerlilik süresi öğretmenlik alanı hariç iki yıldır.

Öğretmen adayları ise sınav puanları bir yıl geçerli olduğu için atanamama durumunda bir sonraki KPSS'ye de katılmak zorunda kalır. Şimdi bu yıl yapılacak olan sınavda alınacak puanın nerelerde kullanılacağını sizlere açıklayalım.

1- A grubu kadroları için yapılan sınavlar 2015 KPSS puanı ile kamuda kariyer meslekleri olarak adlandırılan A grubu kadrolara yani uzman yardımcısı, müfettiş yardımcısı, kaymakamlık unvanlarına başvuru yapılacaktır.

Kurumlar ilan edecekleri kadroları belirlerken başvuru yapacak adaylardan belirledikleri bir KPSS puan türünden taban puanı geçenleri yazılı ve sözlü sınav yapmak şartıyla seçer.

 Puanlar 2 yıl geçerli olduğu için 2014 KPSS puanı olan adaylarda A grubu sınavlara başvurabilirler. Örneğin Maliye Bakanlığı , Gelir Uzman Yardımcılığı için KPSS P35 puan türünden en az 70 alan adayları başvurular için kabul eder.

KPSS puan üstünlüğüne göre belirlenen kontenjanlar için yapılacak sıralamaya giren adaylar kurum tarafından yapılacak yazılı ve sözlü sınavlardan başarılı olduğu taktirde atanmaya hak kazanır.

2- Öğretmenlik Atamaları Öğretmenlik alımlarında puanların geçerliliği bir yıl olduğu için öğretmen adayları bir hafta arayla KPSS ve ÖABT'ye katılır.

P10 ve P121 puanları kullanılarak 2015 Ağustos ayında yapılacak öğretmen atamalarına adaylar başvuru yapabilecektir. İkinci yarıyıl öncesi 2016 Şubat ayında atama yapılırsa öğretmen adayları 2015 puanlarıyla bu atamayada katılabilecektir. Eğer tek bir atama yapılırsa atanamayan adaylar mecburen 2016 yılında yapılacak KPSS'ye ve ÖABT sınavına girmek zorunda kalacaktır.

3- POMEM Alımları Polislik düşünen adaylar için 2015 KPSS P3 puanı kullanılacaktır.

P3 puanı en az 60 olan adaylar başvuru yapma şansına sahip olacak. Hemen hatırlatalım POMEM alımlarında da A grubu kadrolar gibi 2014 KPSS puanı kullanılabilecektir. P3 puanını düşük gören adaylar şansını arttırmak için istedikleri taktirde 2015 sınavına katılabilirler. 

 

 

Kaynak: www.kpsscafe.com.tr


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim