Öğretmen Diyarı

2015 Ağustos Öğretmen Ataması Kontenjanları Tahmini Sayıları?‏

 

 
Bu yıl Ağustos ayında yapılması beklenen öğretmen atamaları için adaylarda büyük bir heyecan hakim. Öğretmenler alanlarına ne kadar kontenjan ayrılacağını merak ediyorlar. MEB Norm kadro güncellemelerini tamamlamak üzere, bu konuda kulislerden edindiğimiz bilgileri siz değerli adaylar için derledik.
 
Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği Bölümleri bu yılın favori bölümleri olacak gibi görünüyor. Fatih Projesinden dolayı müdürlerin Bilişim Öğretmenlerine okullarda çok ihtiyaç duyduğu, MEB'in bu atamalarda girilen bu ihtiyaçları kontenjanlara yansıtacağı edinilen bilgiler arasında. Güney Doğu Bölgesinde okul öncesi öğretmeni ihtiyacının da giderek arttığı görülüyor. İngilizce Öğretmenlerininde bu tercih döneminde yüksek kontenjan alması tahmin ediliyor.
 
İKGM Genel Müdürü Hamza Aydoğdu'nun sosyal medya hesabı üzerinden takipçilerine norm kadro güncellemelerinin yapıldığını bildirmesi adaylarda heyecan yarattı. Bilişim Öğretmenlerine bu atamalarda en az 5 bin kontenjan ayrılması, Okul Öncesi Öğretmenlerine en az 2 bin kontenjan ayrılması, İngilizce öğretmenlerine en az 5 bin kontenjan ayrılması bekleniyor.
 
Diğer Alanlarda Düşüş Olabilir

Müdürlerin görevden alınarak okullara gönderilmesi ile okullarda bazı branşlarda fazlalıklar oluştu. Yaşlı öğretmenlerden oluşan bazı branşlar bu yüzden atamalarda kontenjan sıkıntısı yaşayabileceği söyleniyor. Bu durumda bilişim,okul öncesi, ingilizce gibi genç öğretmenlerden oluşan branşlar avantajlı duruma geliyor. 
 
2015 Öğretmen Atamalarında Kontenjanlar Şu Şekilde Dağılabilir:
 
Bilişim Teknolojileri 5800,
 
İngilizce 5400,
 
Din Kült. ve Ahl.Bil. 4200, 
 
Okul Öncesi 2700,
 
İlköğretim Matematik 2500,
 
Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji 1200,
 
Rehberlik 1800,
 
Türkçe 1500,
 
Türk Dili ve Edebiyatı 1300
 
Beden Eğitimi 1100
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim