Öğretmen Diyarı

2015-2016 Formasyon İle İlgili Her Şey -2

Formasyon bekleyen yada formasyonla alakalı bilgi sahibi olmak isteyen takipçilerimizin beklediği Formasyon ile ilgili her şey yazı dizisinin ikinci bölümünü yayınlıyoruz.

Öncelikle formasyon ve diğer konularda verdiğiniz destek sebebiyle site yönetimi olarak sizlere teşekkür ediyoruz.

Formasyonla alakalı yazı dizimizin önceki bölümünde formasyona alakalı genel bilgi ve sorunları sizinle paylaşmaya çalıştık şimdi sizlerle formasyonun ne olduğunu ve hangi bölümlerin formasyon almada şanslı olduğunu konuşacağız.

Formasyon Nedir ve nasıl fayda sağlar ?

Formasyonla alakalı öğretmenlik için gerekli belge desek kısaca formasyonun ne olduğunu tanımlayabiliriz, formasyon uzun yıllardan beri verilen ve yüz binlerce kişiye öğretmenlik kapısını açan bir belge olmuştur.

Formasyon için bundan 6-7 sene önce çok uğraşılırken son 2-3 senedir formasyon verilmesi kolaylaştırılmış bu şekilde yüz binlerce öğretmen adayı ortaya çıkmıştır, eskiden 10 bin liraya yakın ücretle alınan formasyon şuanda 2000-2500 tl civarında bir ücretle veriliyor.


 
Peki Formasyon Her Bölüme Aynı faydayı Sağlar Mı ?

Üniversitelerin her bölümüne formasyon verilmiyor, öğretmenlik yapabilecek bölümlere eğitim fakültesine destek olabilecek bölümler formasyon alabiliyor.

Son 3 yılda verilen formasyonla birlikte öğretmen adayı sayısı 4 yüz bini geçmiş durumda, bu duruma sebep olarak formasyon verilmesinin sadece ticari amaçlara hizmet olduğu oldukça açık bir durumdur.

Bazı bölümlere Kpss sonrası hiç kontenjan verilmemesine rağmen formasyon alımları yapılıyor bu senede aynı şekilde alımların yapılacağını göreceğiz, sağlıklı bir durum olmasa da birçok öğrencimize formasyon almaktan başka şansta bırakılmıyor.

En gözde bölümler olan Matematik,Türk Dili ve Edebiyatı,Tarih gibi bölümler kontrolsüz formasyon verilmesi sebebiyle bu yıldan itibaren ” Ölü Bölüm ” olarak kabul ediliyor.

Formasyon verilmesi ve bu konu ile alakalı derslerin içeriği bilgisi ve ayrıntıları ile ilgiyi geniş bilgiyi yazı dizimizin devamında size sunacağız. Formasyonla alakalı bizi takip etmeye devam edin.

egitim-dunyasi.net

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim