Öğretmen Diyarı

2014 Öğretmen Atamalarında Öncelik Kimde?

Milli  Eğitim  Bakanlığı, yüz binlerce öğretmenin merakla beklediği atamalarla ilgili yeni kararlar aldı. En çok atama branş öğretmenlerinde yapılacak. Öğretmenlerin özür grubu tayin atamalarının önceki günsona ermesinin ardından gözler Eylül ayında yapılacak olan 40 bin öğretmen atamasına çevrildi. Hangi branştan ne kadar atama yapılacağı konusunda merak içinde olan öğretmen adayları için MEB bürokratlarının verdiği  bilgiler  şöyle:


ÖNCELİK MESLEK LİSESİNİN


Bu yıl 360 civarında genel lise, Mesleki ve Teknik  Eğitim  Genel Müdürlüğü'ne devredildi. Bu  okulların büyük çoğunluğu çok programlı liselere dönüştürülerek bunların da içinde meslek lisesi programları uygulanacak. Bu kapsamda Türkiyegenelinde meslek lisesi öğretmen açığı 3 bin 300 olarak belirlendi. Bakanlık bu sayı göz önünde bulundurarak öğretmen ataması yapacak.


ÜCRETLİ ÖĞRETMENE DEVAM


Türkiye genelindeki 126 bin öğretmen açığının 3'te 1'i, 40 yeni atamayla kapatılmış olacak. Geri kalan açık ise yine ücretli öğretmenlik formülüyle kapatılacak. İl milli  eğitim  müdürlükleri başvuruları almaya başladı.


YOĞUNLUK 8 VE 12.  SINIFTA


Atamalar, ortaokuldan liseye geçişin olduğu 8. sınıflar ile liseden üniversiteye geçişin olduğu 12. sınıflar için yoğunlaşacak.


Önümüzdeki yıl Seviye Belirleme Sınavı(SBS) yerine getirilecek sistem kapsamında  öğrencilerTürkçe , Fen bilgisi, Matematik, İnkılap tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı dil ile Din kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden merkezi sınavla  okullarında  teste tabi tutulacaklar.  Özellikle  bu branşlardan adayların ataması yapılacak.


Beden  Eğitimi , Bilişim  Teknolojileri , Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Fen ve Teknoloji, Matematik, İngilizce,  Okul  Öncesi öğretmenliği, Rehber öğretmen, Sınıf öğretmenliği, Sosyal  Bilgiler , Tarih, Türk dili ve Edebiyatı, Coğrafya ve Türkçe branşlarının atamaların yüzde 80'ini oluşturması bekleniyor.


Haber Kaynağı : kpssrehber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol