Öğretmen Diyarı

2014 Öğretmen Atamaları Ne Zaman?

MEB, öğretmenlerin atama ve yer değiştirme işlemlerine ilişkin çalışma takvimini açıklandı. Açıklanan takvime göre; yaz dönemi ilk atamalar için başvurular 25-29 Ağustos 2014 tarihlerinde alınacak. 01-03 Eylül 2014 tarihlerinde ise atama sonuçları açıklanacak. Bu atamalar için 2014 KPSS puanları geçerli olacak.


Kamuda en çok öğretmene ihtiyaç var


Devlet Personel Başkanlığı (DPB) Başkanı Mehmet Ali Kumbuzoğlu, kamuda en fazla öğretmena ihtiyaç olduğunu söyledi. Kamuda 812 bin öğretmenin görev yaptığına işaret eden Mehmet Ali Kumbuzoğlu, halen 127 bin öğretmene ihtiyaç duyulduğunu bildirdi. Kumbuzoğlu, Milli Eğitim Bakanlığının bu açığı 3 yılda gidermesini beklediklerini söyledi.


Önümüzdeki süreçte öğretmen atamalarında nasıl bir yol izlenmeli?


2014 yılı öğretmen atamaları için önemli bir yıl. Öğretmen açığı 127 bin olarak ifade ediliyor. Bakan Avcı'nın ve DPB Başkanı Kumbuzoğlu'nun açıklamalarına bakacak olursak bu açık 2-3 yıl içerisinde kapatılacak. Öğretmen açığının kapatılması için öğretmen atama sayılarının da yüksek tutulması gerekiyor.


Daha önce yapılan açıklamalara göre yaz döneminde 40 bin öğretmen ataması yapılacak. Bu sayı, öğretmen açığını kapatma yolunda yetersiz kalacaktır. MEB, Ağustos ayında yapacağı 40 bin atama sayısını artırmalıdır. Ayrıca, yıllardır atama bekleyen ve 2013 KPSS puanıyla atanmak isteyen öğretmen adayları için de Haziran ayında ek alım yapmalıdır.


Haziran'da atama yapılır ve Ağustos ayında atama yapılacak sayı da artırılırsa; yapılan açıklamalar havada kalmamış olur ve öğretmen açığı 2-3 yıl içerisinde kapatılabilir...


İLKER ÖZTÜRK / MEBPERSONEL.COM

 

twitter.com/ilkeroztrkk

www.mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim