Öğretmen Diyarı

2013/2 Kasım Atamalarında Kaç Puanla Atama Olur?

Değerlendirmelerimizi sadece ortak alanlara yönelik yaptık. Yani lisans için P3, ön lisans için P93, ortaöğretim için ise P94 puanları temel alınmıştır. Hükûmetin memur alımlarında azalmaya gideceğiz açıklamasından dolayı kasım ayında çok fazla kadro verileceğini düşünmüyoruz. Bu değerlendirmelerimiz açıktan alımları kapsamamaktadır, sadece Ösym merkezi yerleştirmelerine göre değerlendirilmiştir.


Lisans düzeyinde değerlendirme

Temmuz ayında yapılan lisans atamalarında, P3 puanıyla tercih yapacaklar için, yani herhangi bir lisans bölümünden mezun olanlara yönelik toplamda 1062 kadro verildi.  

E sınıfı sürücü belgesine 5 yıldır sahip olanlar 85,8 puan ile atandı. Bunun dışında herhangi bir belgesi ya da sertifikası olmayan herhangi bir lisans bölümünden mezunlar için en düşük P3 puanlı atama Ardahan Üniversitesindeki “Ambar memurluğu” kadrosuna yapıldı.  Bu kadro 86.78 ile kapadı. Onu Hakkâri Üniversitesindeki “Memurluk” kadrosu 86.79puanla izledi.

Özelikle puanlar düştükçe yığılmalar artacağı için kasımda P3 puanlarının 85 puanın pek altına ineceğini düşünmüyoruz. (Herhangi bir sertifika ya da belgesi olmayanlar için)

Ön lisans düzeyinde değerlendirme

Diğer eğitim düzeyleriyle karşılaştırıldığında en fazla kadro ön lisanlara verilmektedir. Temmuz ayında yapılan ön lisans atamalarında, P93 puanıyla tercih yapacaklar için, yani herhangi bir ön lisans bölümünden mezun olanlara yönelik toplamda 1502 kadro verildi. 

Yine lisans alımlarında olduğu gibi şoförlük kadrosu en düşük puanla kapatan kadro oldu. E sınıfı sürücü belgesine 5 yıldır sahip olanlar 79,4 puan ile atandı. Bu şoför alımlarının çoğu Gelir İdaresi Başkanlığına oldu. 

Herhangi bir sertifika sahip olmayıp herhangi bir ön lisans bölümünden mezun olanlar için ise en düşük puanlı atama Afyon’daki Gelir İdaresi Başkanlığına oldu. Burada “hizmetli” kadrosu 84.09 puan ile kapadı.  Ön lisansa verilen kadrolar fazla olduğu için kasımdaki alımlara göre taban puanların elinde hiçbir belge olmayanlar için 82-82,5 civarlarında kapatacağını düşünmekteyiz.

Ortaöğretim (lise) düzeyinde değerlendirme

Atamalarda en şanssız ve en yüksek kapatan atamalar ortaöğretim düzeyinde oluyor. Sınava çok fazla adayın ortaöğretim düzeyinde girmesi ve alımların da ortaöğretimde az olması bu sonucu doğurmaktadır. Temmuz ayında yapılan ortaöğretim atamalarında, P94 puanıyla tercih yapacaklar için, yani herhangi bir ortaöğretim bölümünden mezun olanlara yönelik toplamda 1502 kadro verildi.  D sınıfı sürücü belgesine 5 yıldır sahip olanlar 84,8 puan ile atandı. E sınıfına sahip olanlar ise 87,1 puanla zabıta memurluğu kadrosuna yerleşti. Eğer elinizde hiçbir sertifika ya da belge yoksa, sadece liselerin herhangi bir bölümünden mezun iseniz size yönelik en düşük atanma 90,30 puan ile oldu. Ardahan’daki Maliye Bakanlığı “hizmetli” kadrosu en düşük puanlı alımı gerçekleştirdi.  Kasımdaki atamalarda taban puanların 88.5-89 altına düşmeyeceğini tahmin etmekteyiz.

kpssrehber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol