Öğretmen Diyarı

2013 Öğretmen Atamalarında Büyük Adaletsizlik!

Geçtiğimiz gün bu yıl yapılacak öğretmen atamalarında 'Hangi branştan ne kadar öğretmen alınacak?' sorusu geç de olsa yanıt buldu ve ayrılan kontenjan 40.000 olarak belirlendi. Atama sürecinde 47 Bin, 45 Bin ve 42 Bin gibi sayılar telaffuz edilmiş fakat 40 Bin öğretmenin ataması gerçekleştirileceği açıklanmış, ataması yapılmayan öğretmenler ile yine alay edilmiştir. 2 Bin, 3 Bin veya 5 Bin fazla olacak bir atama MEB için çok şey ifade etmiyor olabilir ama bir tek öğretmenimizin bile atanması, çektiği sıkıntılar, verilen büyük emeklerin, zor günlerin ve öğretmen olmuş bir insanın atamasının yapılmamasının duygusunu tepedeki koltuklarda oturanlar malesef anlayamadılar.


40.000 KONTENJAN ADALETSİZ DAĞITILDI

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 40.000 kontenjanı hangi akıl ile dağıttını idrak edemedik. Aşağıdaki tabloda açıkça görülebileceği gibi norm açığı ve yüzdelik oranlar tam bir hüsrandır. Müzik Öğretmenliğinde ihtiyacın sadece %6'sı karşılanırken Sosyal Bilgiler Öğretmenliğinde ihtiyacın %53'ü karşılanmıştır. Peki neden? Usulen sordum 'Peki neden?' diye, cevap verilebilecek bir soru olduğunu düşünmüyorum.


\"\"


ÜMİTLİYDİK BE NABİ HOCAM!

Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in yerine gelen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, göreve geldiği günlerde gençleri anlayan, saygılı ve tam bir 'Bakan' ağırlığı havası vermiş fakat bu hava icraatlara yansımamıştır. Sayın Bakanım! Siz bu gençlere sahip çıkmazsanız 'Ömer Dinçer' gibi akıllarda kalacağınızı lütfen unutmayın!
 

BİZE 'YALAN' SÖYLEDİLER

Ataması yapılmayan öğretmenlerin sorununun temel kaynağının Eğitim Fakültelerine fazla öğrenci alımı ile alakalı olduğunu defaatle savunduk. YÖK, 2013-2014 yılından itibaren Eğitim Fakültelerine beş branş dışında öğrenci alınmayacağı konusunda karar almıştı. Fakat öğrenci alındı. ÖSYM'ye 'Tercih kılavuzunuzda neden bu beş branş dışında öğrenci alımı yaptınız?' diye sorduğumuzda bu soruyu YÖK'e sormamızı istediler. Aynı soruyu 09.07.2013 tarihinde YÖK'e Bilgi Edinme Kanunu Kapsamında sorduk. Cevap vermediler, veremezler de. 4 yıl sonra ataması yapılmayan öğretmenlerin sayısını çoğaltmak için, utanmadan, sıkılmadan 'yalan' söyleyerek atılmış bu adım asla ve asla unutulmamalıdır.
 

SINIF ÖĞRETMENLERİ YİNE 'YOK' SAYILDI

4+4+4 Sistemi ile düşünülmeden, hazırlık yapılmadan, utanmadan, sıkılmadan tepetaklak edilen Sınıf Öğretmenliği minimum puanları 324 atama ile 2012 yılında 87.4'de kalmışken bu yıl ise geçen yıldan farksız 1820 gibi komik bir sayı ile minimum puanın 85.6 civarında gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Bu konuda çok dil döktük fakat 'Çarşıda mum kalmamış körün neyine...'

ÜCRETLİ KÖLE OLMAYIN!

Ekonomimizin iyi olduğu haberlerine yer verilen ülkemizde 'Ücretli Öğretmenlik neden var?' sorusuna cevap verecek birisinin olmadığını çok iyi biliyoruz. Sevgili Öğretmenler! Ücretli köle olmayın, kendinizi kullandırtmayın, imkanınız varsa birilerinin hakkınızı gasp etmesine müsade etmeyin.


Öğretmenler(ataması yapılan-yapılmayan) çok dertli, bu devran böyle gitmesin, gitmemeli! Biz her zaman ve her yerde Öğretmenlerimizin yanında olduk ve yanında olacağız.

Tüm Öğretmenler adına...

Melih Öztürk / Kamuajans.Com / Özel Haber
Melih_ozturk1@hotmail.com
https://twitter.com/melihozturk_

 

kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol