Öğretmen Diyarı

2013 İl İçi ve İl Dışı Yer Değiştirme Başvurularını Geciktirecek Nedenler

 Her yıl Mayıs ayı geldiğinde öğretmenler büyük bir heyecanlı yer değiştime başvurularının başlamasını beklerler. Çünkü yönetmelikte en geç 15 mayısta il içi, 25 mayısta il dışı başvurularının başlaması gerektiğini yazılıdır.
 
Yer değiştirme başvurularının geçen yıl yaklaşık 2 ay gecikmesi  öğretmenlerın bu yıl da tedirgin olmalarına yol açıyor. Henüz herhangi bir açıklamanın yapılmaması tedirginliği arttırıyor.  Yer değiştirme işlemlerinin başlamasının önündeki engelleri ÖĞRETMENLERİN İL İÇİ VE İL DIŞI YER DEĞİŞTİRME BAŞVURULARI GECİKEBİLİR ve Öğretmenlerin İl İçi ve İl Dışı Yer Değiştirme İşlemleri Ağustos'ta mı Yapılacak? başlıklı yazılarımızda belirtmiştik. Öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerinin mayısta olmasını engelleyecek etkenleri maddeler şeklinde sıralayalım:
 
1.4+4+4 eğitim sisteminden dolayı okul dönüşümlerinin henüz tamamlanmamış olması. Gerçi bazı il milli eğitim müdürlükleri bu konuda uyarılarda bulundular.
 
2. 2013'ten itibaren tüm generl liselerin anadolu liselerine dönüştürülmesi gerekiyor. Ancak henüz liselerde de dönüşümler tamamlanmadı. Bu yüzden de norm kadrolar belirlenemedi.
 
3. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değimesi bekleniyor. Memurlar okulsoru.comhakkında yapılacak geniş çaplı değişiklikten doğal olarak öğretmenler de etkilenecektir. Hükümetin kanun değişiliğinden sonra yer değiştirmeleri gerçekleştireceği söyleniyor.
 
Gönül ister ki bu engellerin hepsi kalksın ve öğretmenlerin beklediği yer değiştirme işlemleri bir an önce yapılsın. Öğretmenlerin bir yaz tatilini daha kimsenin zehir etmeye hakkı yok.
 
BURHAN DEMİR
okulsoru.com

 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim