Öğretmen Diyarı

20 yıllık öğretmene bile şark görevi geliyor

MEB, binlerce öğretmeni ilgilendirecek önemli bir çalışmaya son noktayı koymak üzere.Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), öğretmenlerin okullar ve bölgeler arasında yer değiştireceği “zorunlu rotasyon” sistemi üzerinde çalıştığı öğrenildi. Üzerinde çalışılan sisteme göre özellikle Doğu ve Güneydoğu’da görevlendirilecek deneyimli öğretmenler, bölgede en az 4 yıl çalıştırılacak. Düzenleme dershaneler yasasına eklenecek bir ya da iki maddeyle yasalaşacak. 

MEB’in binlerce öğretmenin ve öğrenciyi etkileyecek çok önemli ve riskli bir düzenleme hazırlığında olduğu öğrenildi. Binlerce öğretmenin tepkisini çekecek çalışmanın adı, “Zorunlu Rotasyon.” Temel amaçsa Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görevli öğretmenlerin Batı bölgelerindekilere göre daha deneyimsiz olması ve bu bölgeye “öğretmen dayanmaması.”


3 yıl zorunlu ama…


MEB’deki mevcut sisteme göre, öğretmenlere 3 yıl zorunlu şark görevi veriliyor. Ancak birçok öğretmen eş veya sağlık durumu özür ataması hakkından yararlanıyor ve 3 yıl zorunlu görevinin en fazla bir yılını tamamlıyor ve Batı’ya tayin oluyor. Bu durumda da bölgedeki öğrencilerin öğretmenleri sürekli olarak değişiyor. Zaten mesleğinin ilk yıllarında bölgeye atanan öğretmenlerin en fazla bir yıl görev yapması eğitimi verimsizleştiriyor.


20 yıllık öğretmen bile


Bakanlık da bu sorunun çözümü için 2 aşamalı bir plan hazırlıyor. Birinci aşamaya göre, mesleğinin ilk yıllarında bölgeye atanan öğretmenlerin yanı sıra deneyimli öğretmenlerin de görevlendirilesi planlanıyor. Yani deneyimli öğretmenler de bölgede öğretmenlik yapacak. “Deneyim” kavramının rakamsal karşılığı netleşmese de 20 yıllık öğretmenin bile görev yerinin değiştirilebileceği belirtiliyor.


Zorunlu ve 4 yıl

İkinci aşamada ise hem deneyimli hem de deneyimsiz öğretmenlerin atandıkları bölgede zorunlu olarak 4 yıl görevlendirileceği belirtiliyor. Böylece ilkokul birinci sınıflara öğretmenlik yapmaya başlayan bir öğretmenin, öğrencileri ortaokula geçene kadar değişmemesi hedefleniyor.


Cumhuriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Yalçın 2 yıl önce

Yapılmak istenenlerin olumlu yanlarını görmezden gelmek mümkün değil...Lakin yapılacakların ve yapılmak istenenlerin başarıya ulaşması ve çok daha yenilikçi kararların alınabilmesi M.E.B 'nın acilen bakanlık düzeyinden indirilip politikalar üstü bir kurum haline getirilmesi gerekir...İlk yapılması gereken budur...Ardından bölgesel müfredat, bölge yapısına uygun üniversiteler, mezuniyette proje üretiminin önemi gibi konular ve hatta teftiş mekanizmasının özelleştirilmesi( konusunda uzmanlaşmış kurumlara)devredilmesi düşünülebilir..Ama yine tekrar ediyorum öncelik bakanlığın acilen kaldırılması ve üzerinde mutabakat sağlanan uzun vadeli bir eğitim programında siyasi partilerin görüş birliğine varmasıdır...Arkası çorap söküğü gibi gelir...

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim