Öğretmen Diyarı

20 Milyon çalışan 28 Ağustos’u bekliyor

Yaklaşık 20 milyon vatandaşı ilgilendiren torba yasa tasarısının önemli bir bölümünün Meclis‘te kabul edilmesine rağmen görüşmeler tamamlanamadı. Meclis’in tatile girmesiyle de yasanın çıkması yeni yasa dönemine, yani 1 Ekim sonrasına kaldı. Bu karar, vatandaşlarla birlikte iş dünyasını da hayal kırıklığına uğrattı. Özellikle taşeron işçiler ve borçlu vatandaşlar bu gecikmeden dolayı mağdur durumda. Meclis, Cumhurbaşkanlığı yemini için ve daha sonra yeni kurulacak hükümete güven oylaması dolayısıyla yeniden toplanacak. 28 Ağustos’tan sonra 6 Eylül’e kadar sürecek bu maraton bir fırsat olarak değerlendiriliyor.

 

ÖĞRETMEN FORMÜLÜ

 

Torba yasada bulunan 40 bin öğretmen atamasıyla ilgili düzenlemenin tek başına çıkarılması formülü, diğer maddeler için de bir örnek oluşturuyor. Torba yasada kalan22 maddenin de bu şekilde çıkarılarak tasarının yürürlüğe sokulabileceği belirtiliyor. Torba yasada bugüne kadar 126 maddenin görüşmeleri tamamlandı. 22 madde de görüşüldüğünde yasa bitmiş olacak. Yasanın çıkmasıyla birlikte yaklaşık 100 milyar liralık kamu alacağının yapılandırılması sağlanacak. Böylece vatandaşlar, devlete olan vergi, prim, trafik cezası gibi borçlarının faizlerini sildirip, borcu taksitle ödeyebilecek.

 

TELEFON YAĞIYOR

 

Takvim’i telefon yağmuruna tutunan vatandaşlar, şunları söyledi: “Bütün hesaplar bu yasanın çıkması üzerine yapıldı. Şu anda borçlarımız duruyor, iş yapamıyoruz. Yapılandırmaya güveniyorduk. Bu yasanın bir an önce çıkmasını bekliyoruz. Milletvekilleri, 1 Ekim’i beklemeden, 28 Ağustos’ta toplandıklarında, daha sonraki birkaç günde bu yasayı çıkarabilirler. Böylece hem ekonomiyi rahatlatırlar hem de 20 milyon insanın duasını alırlar.”

 

SOMA PATRONU KURTULAMADI

 

301 kişinin hayatını kaybettiği Soma maden faciasını ve benzeri konuları araştırmak için kurulan Soma Komisyonu, TBMM tatile girince planlarını ertelemek zorunda kaldı. Komisyonun bu hafta dinlemeyi planladığı,Soma Holding Genel Müdürü Ramazan Doğru ve sağlık mazereti bildiren maden sahibi Alp Gürkan, şimdilik dinlenemiyor. Ancak Ekim ayında da olsa mutlaka Meclis’e çağrılacaklar. Komisyon resmi olarak çalışamayınca, konunun önemi gereği gayri resmi çalışmaya başladı. Komisyon Başkanı Ali Rıza Alaboyun, uzmanlarla çalışmalarını sürdürüyor.

 

memuruz.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol