Öğretmen Diyarı

20 bin pedagojik formasyon kontenjanı açılacak

 Yükseköğretim Kurulu'nca geçtiğimiz yıllarda izin verilen üniversitelerimizdeyürütülen pedagojik formasyonsertifika programlarına, 2013-2014 öğretim yılından itibaren öğrencilerin, alanlara göre ayrılacak kontenjanlardahilinde, merkezi olarak ÖSYM tarafından yerleştirilmesine kararverilmiştir

Geçmiş yıllarda öğrencilerin akademikbaşarı ortalamalarına göre yapılan sözkonusu yerleştirmede, 2013-2014 öğretim yılından itibaren AkademikPersonel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçları da kullanılacaktır. Bununla ilgili kısa bir açıklama, ÖSYM tarafından yayınlananALES 2013 Sonbahar Dönemi Kılavuzunda, sınavla ilgili Genel Bilgiler, Temel İlke ve Kurallar başlığı altında 1.8. maddede, "Yükseköğretim Kurulu tarafından izinverilen yükseköğretim kurumlarındakiöğretmenlik sertifika programlarına öğrenciseçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALESsonuçları kullanılacaktır. Öğretmenliksertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri zorunludur" şeklinde yer almıştır. Bu sınavın sonuçlarıüç yıl geçerli olduğundan son üç yıl içinde ALES'e girmemiş olanların, programabaşvurabilmek için Kasım 2013 ayında yapılacak sınava katılmaları gerekmektedir.

 

Pedagojik Formasyon Sertifika Programları için toplam kontenjan sayısı 20 bin olarak belirlenmiş olup başvurular ALES 2013 Sonbahar Dönemi sonuçları açıklandıktan sonra alınacaktır. Konuyla ilgili çalışmalar devam etmekte olup programa internet üzerindenonline başvuru ve yerleştirme sistemi ile ilgili ayrıntılı bilgilerprogramın uygulanmasıyla ilgili usul ve esaslar, önümüzdeki günlerde YÖK ve ÖSYM web sayfalarından ilan edilecektir.

 

Kamuoyuna duyurulur.

 

Yükseköğretim Kurulu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim