Öğretmen Diyarı

2 lisan 2 insan
 Türkiye'de eğitim alanında dönüşüm ana sınıflarına kadar indi. Bilim adamlarının son yıllarda özellikle üzerine basa basa gündeme getirdiği, çocukların konuşmaya başlamasıyla birlikte öğretilecek dil eğitimini daha iyi kavramaları tezi gerçek oluyor. Amerikan Kültür'ün (AKD) KİDS'in 2-6 yaş arasında eğitim verdiği okullarda Türkçe'nin yanında İngilizce de ikinci ana dil olarak çocuklara öğretiliyor. Amerikan Kültür Göktürk KİDS'in yöneticisi Asiye Demir, çocukların İngilizceyi bu yaşta çok iyi bir şekilde öğrendiğini belirterek, “Bir sınıfta 2 öğretmenimiz bulunuyor. Bunlardan biri yabancı ve çocuklarla İngilizce konuşuyor. Çok başarılı bir sistem. Çocuklarımız daha bu yaşta İngilizceyi Türkçe gibi öğrenme olanağına sahip oluyor. İngilizce öğretmeninin Türkçe konuşması yasaktır” dedi. “Bir lisan bir insan, 2 lisan iki insan” sözünü hatırlatan Demir, isteğe bağlı üçüncü dili de öğrettiklerini ifade ederken, Çince sınıfı açmayı planladıklarını da ifade etti.

YENİ ATATÜRKLER

Eğitime büyük önem verdiklerini ifade eden Asiye Demir, hedefininin ana sınıfı ile başladığı eğitim dünyasında ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite olduğunu ifade ederek, “Bilim adamları yetiştirmek istiyoruz. Atatürk'ü örnek alıp, Atatürk gibi toplum önderleri, Atatürk'ün ilke ve inkilaplarını bilen bu bilinçle yetişen bir gençlik için varız. Ülkeyi iyi yönetecek liderlerin yanında dünya insanı yetiştirmek için çalışıyoruz” dedi.

KADIN ÇOK ÖNEMLİ

Türkiye'de insanların mutsuz olduğunu ifade eden Demir, “İnsanlar mutsuz, toplum mutsuz, toplum için iyi birşey üretmek lazım. Bu topluma bir şey kazandırmak istiyorsanız, önce kadını ve çok küçük yaşlardan başlamak üzere çocukları eğitmeniz lazım. Toplumun yarısını kadınlar yetiştirir, diğer yarısını da onlar oluştururlar. Çocuklarını onlar yetiştirir, eğitim aileyle başlar okullarda devam eder” diye konuştu. Demir, “Toplum adına iyi bir şeyler yapmak istiyorsanız, çocukları yetiştireceksiniz. Bunlar geleceğin toplumu, nesli… Dünya insanı olsun istiyoruz, dil, din mezhep, ırk ayırmadan, her kesimden insanı kucaklayacak, herkese sevgi saygı besleyecek, Herkesi olduğu gibi kabul edecek insan yetiştirmek için varız” dedi.

BİR ÇOCUK BİR DÜNYA

Girişimci iş kadını Asiye Demir şunları söyledi: Bir çocuğun bir dünya olduğuna inanıyorum. Bir hikaye vardır ya; ‘Bir nal bir atı kurtarır, bir at komutanı kurtarır, bir komutan bir orduyu kurtarır, bir ordu, bir ülkeyi kurtarır, bir ülke bir dünyayı kurtarabilir'. O yüzden buradaki heyecanım bu. Neden benim okulumdan bir Atatürk neden iyi bir lider, neden dünyaya ışık tutan bir bilim adamı çıkmasın. Hiç kimseyi değiştiremiyorsanız, komşunuzu değiştirirsiniz. Evinizdeki, mahallenizdeki, daha çok gücünüz yetiyorsa toplumunuzu değiştirirsiniz. Ben gülümseyerek dolaşan mutlu toplumlar hayal ediyorum. Elimden geldiğince de sevgi ve hoş görüyle yetişen çocuklar olsun istiyorum. Burada bizim en çok önemsediğimiz şey bu.

Kaynak: Sözcü

Anahtar Kelimeler:
AmerikanKültürKids

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim