Öğretmen Diyarı

2. İl Dışı Olmasını Gerektiren Gerekçeler

Herkes için herkese yeni tercihli ikinci il dışı atama istiyoruz.
 Neden ikinci il dışı atama olmalı? İşte gerekçeler :  

MADDE 1


NORMLAR 


Normlar güncellenmediği için il dışı tayin istenirken açık olan okulların çoğu bize görünmedi bazı branşlarda illerden bir tane bile açık gösterilmedi. Bazı okullarda ise öğretmenler norm fazlası durumdadır, çalışacak okul bulamamaktadır. İller arası atama eğitim kalitesinin arttırılması öğretmen ihtiyacının kadrolu öğretmence sağlanması için gerekli sirkülasyon gerçekleşmelidir. 2. İl dışı atamanın okullar açılmadan yapılması eğitim adına bir zorunluluktur. 

MADDE 2


İPTALLER


İl dışı atamalar yapıldıktan sonra ataması yapılan öğretmenlere iptal hakkı verildi ve bu öğretmenler birçoğu keyfi olarak iptal etti. Bu durumda oraya gitmek isteyen diğer öğretmenler kadro boş kaldığı halde yer değiştiremedi. Büyük bir haksızlık yapıldı. 

MADDE 3


ROTASYON 


Rotasyondan dolayı bu sene il içinde 140000 başvuru oldu. Rotasyona uğramak istemeyen uzun yıllardır yüksek puanlı öğretmenler haliyle mecburiyetten tayin istedi Bu da il içinde ve il dışında puanların aşırı yükselmesine sebep oldu ve zorunlu hizmetini bitirmesine rağmen öğretmenlerin bir çoğu yer değiştiremedi. 

MADDE 4


EŞ DURUMU 


Normal şartlarda eş durumundan yer değiştirecek olan öğretmenler il dışı atama ile tercih yapıp atandılar ve sonra eş durumunu beklediler. Daha sonra eş durumundan daha iyi okullara geçtiler. 1. İl dışı tam olarak amaca ulaşamadı. 

MADDE 5


GEÇEN SENE YAPILAN 2. İL DIŞI İÇİ ATAMALAR 

Geçen sene de normlar güncel olmadığı için atamalara iptal hakkı verildiği için aynı mağduriyetler yaşandı ve bunun üzerine bakanlık ikinci il içi ve il dışı atamaları tekrarlayarak mağduriyeti önledi.  Bu sene rotasyon ve iptali varken neden halen bir adım atılmadı?

MADDE 6


İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRÜ SAYIN HAMZA AYDOĞDU'NUN AÇIKLAMASI


Hamza AYDOĞDU 6 Ağustos 2015 tarihindeki açıklamasında bakanımızın takvim yetişirse ikinci il dişi yapma konusunda talimatı olduğunu belirtti. 

MADDE 7

ZAMAN 

Temmuz ayı rotasyona ayrıldı ancak daha sonra rotasyon iptal edildi oysa bu sırada ikinci bir il dışı atama çok rahat yapılabilirdi. 

MADDE 8

TAKVİM

Okullar 28 eylülde açılacağına göre ilk atamadan sonra çok rahat ikinci bir atama yapılabilir artık takvim sıkışık değil. 

MADDE 9


TÜRK EĞİTİM SEN GENEL BAŞKANI SAYIN İsmail KONCUK ve MİLLİ EĞİTİM BAKANI SAYIN Nabi AVCI'nın telefon görüşmesi

İkinci il dışı isteyen öğretmen grubunu temsilen Türk Eğitim Sen ile görüşmeye gidildi. Bunun üzerine Sayın İsmail KONCUK magduriyetimizi MEB Bakanı Sayın Nabi AVCI'ya iletti. 

MADDE 10
 
EĞİTİM-BİR-SEN GENEL BAŞKAN YARDIMCISI


Şükrü KOLUKISA Görüşmesi Yetkili sendika olan Eğitim Bir Sen ile görüşme yapıldı. EĞİTİM-BİR-SEN GENEL BAŞKAN YARDIMCISI Şükrü KOLUKISA; MEB Müsteşarı Sayın Yusuf TEKİN ve MEB Bakanı Sayın Nabi AVCI ile görüşeceklerini mağduriyetimizin giderilmesi için durumun üzerinde duracaklarını belirtti. 

Haber Yeni Rota

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol