Öğretmen Diyarı

2. İl Dışı Atamalar Derhal Yapılmalıdır

 

Bakanlık eğer 2 il içi yer değiştirme klavuzunu kopyala yapıştır yöntemi ile hazırlamadıysa ikinci il dışı atamayı kesinlikle yapmalı ama yok ,kopyala yapış yöntemi ile kalvuz hazırlanıyorsa yine ikinci il dışı atamayı yapmalı çünkü bu seferde toplum nazarında MEB’in algı profili bir hayli düşecektir ki böyle bir algının oluşmasını bakanlıktaki hiçbir yöneticinin oluşmasını isteyeceğini düşünmüyorum.

 

 

“  İl İçi Atama Duyurusunda 2. İl Dışı Atama mı Var?” makalemde de belirttiğim gibi Öğretmenlerin temmuz  2014 il içi  isteğe bağlı yer  değiştirme duyurusunun 11. Maddesine bakıldığında 2. İl dışı yer değiştirme başvurularının alınacağı anlaşılmaktaydı çünkü madde de “İl içinde  isteğe bağlı yer değiştiren  öğretmenler, aynı  dönemde iller arasında  isteğe bağlı yer  değiştirme başvurusunda bulunamayacaktır. Ancak bunlardan il içinde yer  değişikliği yapıldıktan sonra özürleri oluşanlar, özür durumundan yer  değiştirme  isteğinde bulunabilecektir.” Yazılıydı.Neresinden bakarsak bakalım madde açık ve net. il içinde yer değiştirme başvurusu yapan aynı dönemde yapılacak il dışı yer değiştirmeyeceği hükmünün il içi duyurusunun bir amacı olmalıydı aks takdirde  gerçekleşmeyecek ikinci il dışı için böyle engelleyici bir hükmünün koyulmasının bir manası olamazdı.

 

Diğer bir soru işareti ise acaba bu duyuru kes-kopyala-yapıştır yöntemi ile mi hazırlandığıydı!Acaba bakanlıkta öğretmenlerin yer değiştirme başvuru duyurularını hazırlayanlar “zaten il içi yer değiştirme ikinci defa yapılıyor”deyip birinci defa yapılan il içi atama duyurusunun maddelerini aynen aldı fakat bu 11. Maddeyi acele bir şekilde kopyalarken gözden mi kaçırdılar?Yani asında böyle bir anekdotun yaşanmasını kabul etmek güç.Aslına bakılırsa 1. İl içi duyurusu ve 2. İl içi duyurusuna baktığımızda üç aşağı beş yukarı maddelerinin aynı olduğunu sadece maddelerin sıralamalarının yer değiştirdiğine şahit olmaktayım.Şimdi diyecekseniz ki “il içi atamalarının şartları belli ve MEB Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde hükme bağlanmış” diyebilirsiniz.Evet sonuna kadar haklısınız,fakat “aynı  dönemde iller arasında  isteğe bağlı yer  değiştirme başvurusunda bulunamayacaktır” hükmünün bulunduğu maddenin koyulmaması gerekirdi tabi 2. İl dışı atama yapılmayacak ise.Birinci il içi atama duyurusuna bu hükmün konması gayet doğal zirâ hemen ardından il dışı yer değiştirme başvurularıalınıyordu.Peki ama ikinci defa yapılan il içi atamalarından sonra da 2. İl dışı atama da mı yapılacak ki bu hüküm koyuluyor duyuruya?Dediğim gibi bu hüküm varsa ikinci defa il dışı atamalarının yapılması beklenir.

 

 

 

Benzer bir durum haziran 2011 yılında yaşanmıştı.Dönemin Milli Eğitim Bakanı Nimet Baş(Çubukçu) yaptığı bir açıklamada 1 haziran 2011 de yapılan öğretmen atamalarında sözleşmeliden kadrolu öğretmenliğe atananlardan boşalan boş 6.575 sözleşmeli kadrolarına yeniden sözleşmeli öğretmen atanacağını açıklamıştı fakat 4 haziran 2011 de ise 27954 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 632 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile tüm sözleşmeli öğretmenler kadrolu öğretmen statüsüne geçirilmiş ve sözleşmeli MEB’de sözleşmeli öğretmen pozisyonu kalmamıştı.Herşeye rağmen atama bekleyen öğretmenler Nimet hanımdan temmuzda öğretmen atamasının yapılacağı sözünü duydukları için bir beklentiye girmişti.Bu karışık algının önüne geçmek adına nimet hanımda çıkıp şu açıklamayı yaparak sözünde durmuştu;” Bakanlığımızca 12-26 Mayıs 2011 tarihleri arasında başvuruya açılan 30.000 öğretmen kadrosuna sözleşmeli pozisyonda görev yapanlardan, kadroya geçmek üzere başvuran ve KPSS puan üstünlüğüne göre kadrolu öğretmenliğe ataması yapılanlardan boşalacak pozisyonlara daha önceki yıllarda olduğu gibi sözleşmeli öğretmen görevlendirmesi yapılacağı kamuoyuna duyurulmuştu. Ancak, 04/06/2011 tarihli ve 27954 sayılı (Mükerrer) Resmî Gazete'de yayımlanan 632 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümleri çerçevesinde Bakanlığımıza bağlı resmî eğitim kurumlarında hâlen görev yapan sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu öğretmenliğe geçişlerine imkân sağlanmış ve bu kapsamda görev yapanların başvuruları doğrultusunda 14/06/2011 tarihinde kadroya geçişleri yapılmıştır…… 01/06/2011 tarihinde yapılan kadrolu öğretmen ataması kapsamında ilk atama çeşidiyle atanan 14.277 sözleşmeli öğretmenden, söz konusu kararname çerçevesinde kadrolu öğretmenliğe geçenlerden boşalan ve boş olan toplam 6.575 kadroya yeniden kadrolu öğretmen ataması yapılacaktır. “.Görüldüğü gibi öncesinde sözleşmeli öğretmen atama yapılacağı söylenmesine rağmen sözleşmeli öğretmen atamaya imkan kalmasa bile bakanlığa karşı kötü bir algının önüne geçilmesi adına bu şekilde 6 temmuz tarihinde kadrolu öğretmen atamaları yapılmıştı.İsteseler sözleşmeli öğretmen artık alınmayacağı için bu atamayı da yapmayabiliriz de denebilirdi ama  aksine o kadar öğretmen sayısınca kadrolu öğretmenin ataması yapıldı ki bence o zamanda en olumlu adım olarak nitelendirilebilir.Şu anda da bakanlığın kendi hazırladığı il içi atama duyurusunda il dışı atama yapılacak algısını oluşturan bir maddeyi eklediği için 2. İl dışı atamayı yapacak bir adım bekleniyor.

 

 

 

  Olaya neresinden bakarsak bakalım;

 

1) 2. İl içi atamalarından sonra 2. İl dışı var ki “aynı  dönemde iller arasında  isteğe bağlı yer  değiştirme başvurusunda bulunamayacaktır” hükmü kondu.

 

2) 2. İl içi atama duyurusu kopyala yapıştır yöntemi ile hazırlanırken “aynı  dönemde iller arasında  isteğe bağlı yer  değiştirme başvurusunda bulunamayacaktır” hükmü kondu.Kopyala yapıştır yapılarak hazırlanan duyurular ise öğretmenlerin zihinlerde olumsuz algı oluşturur ki bakanlığın aynı nimet hanım gibi olumsuz bakış açısının önüne geçebilmek adına 2. İl dışı atamayı yapası gerekir.

 

Sedat DEGER

 

 Kaynak: mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim